Článek
Na první pohled se může zdát, že se jedná o účinné opatření, které pomůže předcházet zneužívání advokátních úschov. Ale je tomu skutečně tak? Nebo jde jen o další způsob, jak posílit kompetence státu vůči bankovnímu sektoru?
Ministerstvo spravedlnosti v současné době intenzivně projednává legislativní opatření, která by měla vést k účinnému snížení rizika zpronevěry peněžních prostředků svěřených advokátům do úschovy. Diskutovaná opatření zahrnují zejména částečné prolomení bankovního tajemství ve prospěch České advokátní komory a omezení dispozičních práv advokátů k prostředkům deponovaným na zvláštních úschovních účtech.
Návrh příslušné právní úpravy je nyní předmětem intenzivních jednání se zástupci dotčených resortů a peněžních ústavů s cílem nalézt konsenzuální řešení přijatelné pro všechny zúčastněné strany. Výsledný návrh by mohl být uplatněn formou pozměňovacího návrhu k aktuálně projednávané novele zákona č. 85/1996 Sb., o advokacii. Vláda tuto novelu schválila na svém zasedání v lednu 2024 a v únoru tohoto roku prošla prvním čtením v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR.
„V současné době velmi intenzivně pracujeme na dosažení vzájemné dohody mezi všemi dotčenými subjekty. Věřím, že brzy dosáhneme konsensuálního návrhu, který bude vyhovovat všem stranám,“ uvedl 18.4. 2024 ministr spravedlnosti Pavel Blažek na justice.cz
Projednávaná novela zákona o advokacii si klade za cíl posílit ochranu důvěrnosti komunikace mezi advokátem a klientem, umožnit advokátům účastnit se jednání sněmu České advokátní komory i s využitím technických prostředků vzdáleného přístupu a zavést možnost výkonu právní praxe advokátního koncipienta ve zkráceném pracovním úvazku říká Vladimír Řepka tiskový mluvčí Ministerstva spravedlnosti.
Je pochopitelné, že stát hledá cesty, jak zamezit podvodům a ochránit klienty advokátů. Částečné prolomení bankovního tajemství ve prospěch České advokátní komory a omezení dispozičních práv advokátů k prostředkům na úschovních účtech by teoreticky mohlo ztížit zpronevěry. Ovšem za jakou cenu? Bankovní tajemství představuje důležitý pilíř důvěry v bankovní systém. Jeho narušení, byť v omezeném rozsahu, může mít dalekosáhlé důsledky.
Prolomení bankovního tajemství
Skutečně můžeme věřit, že advokátní komora bude schopna efektivně kontrolovat a předcházet zpronevěrám? Neexistuje riziko zneužití nově nabytých pravomocí? A co práva klientů na ochranu soukromí a důvěrnost informací? Tyto otázky zatím zůstávají nezodpovězeny. Je také diskutabilní, zda navrhovaná opatření opravdu vyřeší podstatu problému. Nepoctiví advokáti si jistě najdou jiné cesty, jak zpronevěřit svěřené prostředky. Klíčem k prevenci by mělo být spíše důsledné prověřování advokátů, jejich průběžná kontrola a tvrdé postihy pro ty, kteří se zpronevěry dopustí.
Obávám se, že Ministerstvo spravedlnosti svým návrhem míří špatným směrem. Místo hledání skutečných řešení problému se snaží prosadit opatření, která mohou narušit základní principy bankovního systému a soukromí klientů. Je na čase otevřít širokou diskuzi o tom, jak účinně předcházet zpronevěrám advokátů, aniž bychom obětovali důležité hodnoty, jakým bankovní tajemství bezesporu je.
Zdroj: https://justice.cz/