Hlavní obsah

Pokud se podmínky nezlepší, budou nuceni opustit své domovy. Hledat lepší vyhlídky jinde

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Anze Furlan, licence Canva

Malé rybářské vesnice v severním Senegalu.

26. 8. 5:00

Na pláži Fass Boye se můžeme těšit na pestrobarevné motorové kánoe lemující pobřeží. Každý člun je ozdoben krásnými ručně malovanými víry zelené, červené a modré barvy, což svědčí o bohatém kulturním dědictví místní komunity.

Článek

Tyto čluny, známé jako pirogy, jsou odedávna symbolem místního rybářského průmyslu a převážejí rybáře na moře při hledání ryb. V posledním desetiletí však došlo ke znepokojivému poklesu rybí populace, což si vynutilo změnu účelu lodí. Namísto na otevřené moře nyní převážejí rybáře na španělské Kanárské ostrovy, kde v naději hledají lepší život.

Úbytek rybích populací v posledním desetiletí má značný dopad na komunity, jako je Fass Boye. Kdysi prosperující rybářský průmysl, který zajišťoval živobytí a poskytoval pocit identity, nyní čelí nejisté budoucnosti. Truchlící příbuzní a přátelé těch, kteří přišli o život při nedávném neštěstí lodi na Kapverdách, se ozývají a vyjadřují svou frustraci a obavy. Domnívají se, že pokud se podmínky nezlepší, budou další lidé nuceni opustit své domovy a hledat lepší vyhlídky jinde.

S tímto problémem se nepotýká pouze Fass Boye. Celosvětově klesá populace ryb alarmujícím tempem. Podle zprávy WWF a Londýnské zoologické společnosti se populace ryb v oceánech od roku 1970 snížily o 50 % v důsledku nadměrného rybolovu a dalších hrozeb. U některých komerčních populací ryb došlo dokonce k ohromujícímu poklesu o téměř 75 %. To vyvolává nejen obavy z kolapsu oceánského ekosystému, ale má to také negativní dopad na potravinovou bezpečnost miliard lidí, kteří jsou na rybách závislí jako na životně důležitém zdroji obživy.

Situace vyžaduje naléhavá opatření k obnově rybích populací a zajištění udržitelnosti našich oceánů. Snahy vyvíjejí organizace, jako je NOAA Fisheries, která vydala zprávu o stavu rybolovu v roce 2020. Tato zpráva zdůrazňuje závazek agentury obnovit populace, ukončit nadměrný rybolov a alespoň udržet rybolov. Navzdory problémům, kterým čelí, se podařilo dosáhnout významných pokroků a od roku 2000 bylo obnoveno několik rybích populací.

Je však třeba udělat ještě více. Magnusonův-Stevensův zákon sehrál klíčovou roli při ukončení nadměrného rybolovu, ale problémy v oblasti řízení rybolovu přetrvávají. Mezi tyto problémy patří první hodnocení populací, proměnlivá úroveň populací a potřeba zpřesněných údajů o rybolovu. Řešení těchto problémů vyžaduje spolupráci mezi vládami, vědci a místními komunitami s cílem vyvinout účinné strategie pro udržitelné řízení rybolovu.

Pokles rybích populací v posledním desetiletí má dalekosáhlé důsledky pro pobřežní komunity, jako je Fass Boye v Senegalu. Ztráta zdrojů obživy a ekonomických příležitostí donutila mnohé z nich hledat alternativy jinde. K obnově rybích populací a zajištění udržitelnosti našich oceánů je třeba přijmout naléhavá opatření. Díky společnému úsilí a účinnému řízení rybolovu můžeme vytvořit budoucnost, v níž budou živé rybářské komunity opět vzkvétat.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz