Hlavní obsah
Cestování

Pompeje a Herculaneum – příběh dějin, který by měl zažít každý

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Petr Janaš

Užijte si na míru šitou prohlídku Pompejí, kde vás bude doprovázet místní průvodcovská kapacita, která zaručuje, že si tento jedinečný zážitek užijete naplno

9. 7. 9:40

V ostrém ranním vzduchu jsem se cítil plný očekávání. Vždycky jsem toužil navštívit Pompeje a Herkulaneum, vrátit se v čase a na vlastní oči spatřit pozůstatky starověké civilizace.

Článek

Opustil jsem hotel v Neapoli a vydal se na cestu, která jako by překlenula propast mezi minulostí a přítomností. Tohle byl den, o kterém jsem tak dlouho snil – den, kdy konečně navštívím Pompeje. Po krátké cestě vlakem jsem dorazil k pokladně Scavi Di Pompei – Porta Marina. Přivítala mě krásná mladá slečna a předložila možnost výběru. Mohl jsem se buď rozhodnout pro vstupné s profesionálním průvodcem, i když za dvojnásobnou cenu, nebo se vydat na prohlídku sám. Rozhodl jsem se pro prohlídku s průvodcem. A dobře jsem udělal!

K mému potěšení se z našeho průvodce vyklubal energický mladý Ital s nakažlivým nadšením pro vše, co se týká kultury, historie a umění. Jeho láska k Pompejím byla přímo hmatatelná a dodala mi (a snad i ostatním v naší skupině) další várku vzrušení z celé prohlídky. Byl vyzbrojen deštníkem a „anglicko-italským“ humorem. Jeho energická osobnost nás všechny okamžitě zaujala. Brzy se ukázalo, že je mistrem vypravěčem.

Na každém kroku nám vyprávěl příběhy Pompejí a doslova oživoval ruiny před očima. Jeho znalosti byly obrovské, stejně jako jeho vášeň pro Pompeje. Bylo zřejmé, že strávil nespočet dní studiem každého detailu, každého příběhu a každého skrytého klenotu v těchto starověkých zdech.

Když jsme prozkoumávali kdysi pulzující ulice Pompejí, přenesl nás zpět v čase a popisoval každodenní život, lásky, nevěry a boje jejich obyvatel. S každým odbočením odhaloval tajemství, která ležela pohřbena po staletí, a vtáhl nás do fascinujícího světa, který kdysi tak vzkvétal. Zatímco jsme obdivovali mozaiky a nádherně zachovalé fresky, jeho slova nám zněla v hlavě a zanechala nesmazatelný dojem.

Když jsme začali s průzkumem Pompejí, znalosti a nadšení našeho průvodce ožily tím nejneobyčejnějším způsobem. S každým naším krokem odkrýval vrstvy času a odhaloval příběhy o životech, které se kdysi v tomto městě odehrávaly.

Jeho živá gesta a barvitý výklad nás přenesly do dávných dob, kde rušné ulice a velkolepé stavby stály v celé své kráse. Co však našeho průvodce skutečně odlišovalo, byl jeho jedinečný pohled na věc. Bylo nám jasné, že je otevřený gay, a jeho autenticita jen přispěla k bohatosti zážitku. Do svého vyprávění s lehkostí vplétal příběhy o lásce a touze a osvětloval tak poutavé příběhy lidí, kteří kdysi nazývali Pompeje svým domovem.

Když jsme se procházeli mezi ruinami, jeho výklad nám vykreslil živý obraz společnosti, která byla mnohem složitější a pokrokovější, než si představujeme. Láska zde měla mnoho podob a pojmy přijetí a porozumění převládaly i tváří v tvář nepřízni osudu. Náš průvodce nás svým nakažlivým nadšením a poutavým vyprávěním vzal na pozoruhodnou cestu ve starověkých zdech Pompejí. Přemýšlel jsem o skrytých zákoutích a zapomenutých šepotech, které stále zůstávají pohřbeny pod vrstvami času.

Foto: Petr Janaš

Fascinující erotické fresky zdobící stěny zachovaného nevěstince nám poskytují vzácný pohled do světa Pompejí

V Pompejích si můžete prohlédnout dobře zachované ruiny starověkého města, včetně domů, divadla, lázní, hospod a dokonce i nevěstince, stejně jako mnoho krásných nástěnných maleb a mozaik. Město bylo obchodní a politické centrum a představuje ukázku vyspělé římské architektury a kultury.

Herculaneum, menší a bohatší město, bylo také zasaženo erupcí, ale jeho ruiny jsou obecně lépe zachované než Pompeje. Díky tomu jsem si mohl prohlédnout nádherně malované stěny a stropy, dřevěné a textilní předměty, které by v Pompejích dávno zničené. Obyvatelé těchto měst žili v luxusu, obklopeni krásou a bohatstvím, ale byli také zranitelní vůči ničivým silám přírody. Erupce Vesuvu ukončila jejich životy v jediném dni, ale také konzervovala jejich města tak, jak je známe dnes.

Návštěva Pompejí a Herculanea je fascinující cestou do minulosti, která ukazuje krásu a křehkost lidství. Je to příležitost nahlédnout do světa, který už neexistuje.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz