Hlavní obsah
Móda a trendy

Poněkud komplikovaný vztah k dodržování dress codu na společenských akcích

Foto: licence Canva

Jste pozváni na elegantní večeři v luxusní restauraci. Když dorazíte na místo, zjistíte, že jste jediný člověk v džínách a tričku s potiskem vašeho oblíbeného superhrdiny. Všichni ostatní vypadají jako vystřižení z módního časopisu. Trapné? Rozhodně.

Článek

Bohužel, tento scénář není v českém prostředí ničím výjimečným. My Češi máme k etiketě a společenským pravidlům poněkud komplikovaný vztah. Na jedné straně se rádi chlubíme naší kulturní vyspělostí a tradicemi, na straně druhé často ignorujeme základní pravidla společenského chování. Možná je to pozůstatek z dob komunismu, kdy byla formálnost považována za buržoazní přežitek, nebo prostě jen naše přirozená tendence rebelovat proti všemu, co zavání pravidly.

V českém národě je hluboce zakořeněná představa, že šaty nedělají člověka. A ano, v jádru je toto tvrzení pravdivé. Jenže společenský dress code není o tom, kdo je lepší nebo horší člověk. Je to forma respektu – k hostitelům, k události i k ostatním hostům.

Často slýchávám argument: „Ale vždyť je to jen oblečení!“ Jenže představte si svatbu, kde se polovina hostů objeví v teplácích, protože je to pohodlné. Nebo pracovní pohovor, na který kandidát dorazí v havajské košili a šortkách, protože je „autentický“. Některé situace si zkrátka žádají určitou úroveň formálnosti.

Zajímavé je, že zatímco v jiných oblastech života jsme schopni respektovat pravidla bez mrknutí oka nikdo nepřijde na hokejový zápas s tenisovou raketou, u oblékání máme tendenci je relativizovat. „Však oni to pochopí,“ říkáme si. A možná pochopí. Ale není to trochu jako přijít na narozeninovou oslavu bez dárku s výmluvou, že přece stačí naše přítomnost?

Češi jsou známí svou kreativitou a schopností improvizace. To je skvělá vlastnost, ale někdy se projevuje i tam, kde by neměla. Jako když na black tie událost dorazí pán v černém tričku, protože je přece také černé, nebo když někdo považuje bílé tenisky za vhodnou obuv ke společenskému obleku.

Je fascinující, jak dokážeme být precizní v dodržování pravidel při sportu, v práci nebo v dopravě, ale jakmile dojde na společenskou etiketu, jako by se v nás probudil rebel bez příčiny. Možná je čas přiznat si, že dress code není zbytečným omezováním osobní svobody, ale způsobem, jak projevit respekt a vytvořit harmonickou atmosféru na společenských událostech.

Kolikrát jsme sami byli svědky, nebo dokonce aktéry situací, kdy nevhodné oblečení zbytečně pokazilo jinak příjemnou společenskou událost. Protože jak říká staré české přísloví: Škoda každé rány, která padne vedle. A stejně tak je škoda každé společenské příležitosti, kterou pokazí nevhodně zvolený outfit.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz