Článek
Robin Stria, talentovaný režisér a sociální aktivista. Jeho odhodlání propojit minoritní a majoritní společnost bylo vidět již od jeho mladých let. Vystudoval gymnázium v Letovicích a poté Evangelickou akademii, Vyšší odbornou školu sociálně právní. Pracoval jako sociální pracovních v brněnských organizacích IQ Roma servis a DROM, kde byl vedoucím komunitního centra.
Po ukončení studia vyšší sociálně právní školy začal pracovat jako sociální pracovník v brněnských organizacích IQ Roma servis a DROM. Postupně se u něho začala projevovat vášeň pro kameru a audiovizuální tvorbu. Jako samouk začal tvořit vlastní videa a krátké dokumenty, které se zaměřovaly na romskou komunitu a její integraci do společnosti. V roce 2017 se mu podařilo režírovat první romský sitcom „Miri fajta“ (Moje rodina), který se rychle stal velmi populárním a oblíbeným. Pro Robina to bylo obrovské vítězství a potvrzení, že jeho snaha spojit minoritní a majoritní společnost je smysluplná a účinná.
Robin Stria„Vyrostl jsem v neromské rodině, protože jsem adoptovaný, a to ve městě, kde Romové vůbec nebyli. Celý život jsem žil v majoritní společnosti. Až v dospělosti jsem se učil všechny věci spojené s naší kulturou,” popisuje svůj životní příběh filmař Robin Stria. To, že vyrůstal v neromském prostředí, ho ale neochránilo před předsudky okolí. A ty jsou pro něj, podobně jako pro množství jiných Romů, velmi nepříjemné. Tím spíš, že prostupují běžné životní situace a nedá se před nimi uniknout. „V obchodech za mnou chodili, jestli náhodou nechci něco ukrást. Nebo mi lidé dávali najevo, že tam nepatřím,” říká a dodává, že to jsou věci, nad kterými se člověk usměje. „Pak jsou ale situace, kdy se člověk setkává s fyzickým násilím. Odmítají vám dát práci, nechtějí, abyste u nich bydlel. Je to odmítání člověka ve všech sférách,” zdůrazňuje Robin. Našel se u videa a filmu. Pracuje jako kurátor videofondu v Muzeum romské kultury, státní příspěvková organizace, věnuje se ale také vlastní tvorbě. Je jedním z tvůrců prvního romského sitcomu Miri fajta. „Mě Robin překvapuje tím, že je to storyteller, vypravěč příběhů. Bez ohledu na to, jestli je Rom, nebo není. Nepovažuje to za podstatné. Svou prací přirozeně ukazuje život menšiny majoritě,” říká jeho spolupracovník Laco Korbel. Robin si dal za cíl stavět mosty mezi lidmi. Jedním z důvodů je, že cítí sounáležitost s Českem i jeho obyvateli. „Jsem patriot, cítím se jako Čech,” zdůrazňuje. „Je proto mým úkolem to tady zvelebovat a posouvat k tomu, abychom se tady měli líp,” uzavírá. Přečtěte si celý příběh na shorturl.at/moqR2
Posted by HateFree Culture on Wednesday, September 2, 2020
V roce 2019 spoluzaložil Tuke TV, internetové médium věnující se výrobě vlastních pořadů i zakázkové filmové produkci. Zároveň se stal kurátorem videofondu v Muzeu romské kultury, kde hrál klíčovou roli v dokumentování důležitých okamžiků romské historie. Jeho život však náhle změnila vzácná zákeřná nemoc, které podlehl v březnu 2023 ve věku nedožitých 33 let. Nicméně, jeho odkaz zůstává nezapomenutelný.
O několik měsíců později, v říjnu 2023, byl Robinu Striovi udělen in memoriam ocenění od Muzea romské kultury. Toto ocenění uznalo jeho práci jako režiséra, dokumentaristu a aktivistu, který se věnoval etnoemancipaci Romů a boji proti stereotypizaci Romů.
Jeho kolegové a přátelé vzpomínali na jeho život a práci během slavnostního předání ceny, kdy si ho připomněli skrze video medailonek. Robin Stria zůstává v srdcích mnoha lidí jako nadějný režisér, aktivista a inspirativní člověk, který dokázal spojovat lidi různých kultur a vzdělání. Jeho příběh je připomínkou toho, jak jednotlivec může mít silný dopad na své okolí a společnost jako celek.
Příběh o Robinu Striovi představuje portrét silné osobnosti, která se vytrvale snažila propojit minoritní a majoritní kulturu, a to pomocí různých nástrojů. Jeho příběh je zároveň svědectvím o tom, jak může nadání a vášeň pro něco překonat bariéry, které se zdají nepřekonatelné.
Robina Striu lze bezpochyby označit za významnou postavu v oblasti sociální práce a integrace Romů do společnosti. Jeho odhodlání a práce v rámci romských organizací a jeho následná kariéra v audiovizuální tvorbě představují inspirující příklad toho, jak může být talent a vášeň využit pro pozitivní sociální změnu.
Chtěl bych zdůraznit důležitost kultury a tradice v jeho životě a práci. Stria byl od malička obklopen kulturou a tradicemi své rodiny a tato vážnost k tradicím a kultuře se projevila v jeho práci, kde se snažil tyto hodnoty předávat dále. Jeho smrt v tak mladém věku je tragickou událostí. Je však jasné, že jeho odkaz a práce žijí dále. Ocenění, které mu bylo uděleno in memoriam, je jasným potvrzením jeho významu a vlivu.
Robin Stria, jako jeden z těch, kteří měli silný dopad na své okolí a společnost jako celek, a to i přes svůj krátký život. Jeho životní příběh je inspirací a připomínkou toho, jak jednotlivec může mít silný dopad na své okolí a společnost jako celek. Přestože článek může působit smutně kvůli jeho předčasnému úmrtí, jeho odkaz a úspěchy nám dávají příklad, jak můžeme překonat překážky a dosáhnout našich cílů.