Hlavní obsah

zpravodAI 44/24

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Petr Kohout

🐬 Elon Musk se rozhodl, že zase bude kamarádit s OpenAI. Dále výsledky studie, která zkoumala používání AI mezi mladými. Taky výsledky jiné studie o použivání ChatGPT mezi dospělými… Na závěr pak AI kandidát v UK volbách a ještě zvířátka!

Článek

Prázdniny se blíží… a mně se blíží klid. Příští týden poslední akce s prezentací AI tento měsíc. Ve čtvrtek v noci jsem se vrátil z Ostravy z ebizforum - nákupní festival 2024, a bylo to super. To jste asi četli v mých postech. Každopádně - celým festivalem se jako tlustá chlupatá červená nit táhlo téma AI. Je to další důkaz toho, jak masivně se AI usidluje v činnostech, které děláme.

Jo, a protože je Vás už přes tisíc, a některým z Vás bylo líto, že zpravodAI je dostupný pouze na LinkedInu, tak od pondělí budou nedělní čísla zpravodAIe vycházet na mém novém kanálu na Seznam Médium. Bude to takový pokusný režim. Tak uvidíme, jak úspěšné to bude.

🐬 Elon Musk se rozhodl, že zase bude kamarádit s OpenAI (aspoň trochu). Nabídnu Vám taky výsledky studie, která zkoumala používání AI mezi mladými. A protože vím, že máte statistiky a studie stejně rádi jako já, tak si můžete přečíst i výsledky jiné studie o použivání ChatGPT mezi dospělými… Na závěr pak AI kandidát v UK volbách. Kecám, na úplný závěr budou zvířátka!!

⏯️ Závěrečný obrázek (viditelný jen na LI) patří dovoleným. Sedíte na terase, pijete víno, a pod sebou vidíte borovice a pod nimi moře… Tak přesně k tomuhle se hodí písnička L'appuntamento od Ornelly Vanoni.

1️⃣ Krátký, ale o to zajímavější článek o zajímavém kroku v právní bitvě mezi Elonem Muskem a OpenAI. Musk totiž stahuje svou žalobu proti OpenA (a Samu Altmanovi) po zveřejnění kompromitujících e-mailů. Konečně zase trochu práva v tom AI světě…

Musk původně obvinil OpenAI, že se odchýlila od svého původního neziskového poslání tím, že rezervovala pokročilé technologie AI pro soukromé klienty. OpenAI na oplátku označila Muskovy obvinění za „nekoherentní“ a „frivolní“ a nakonec zveřejnila i Muskovy „pracovní“ e-maily z raných dnů společnosti.

Tyto e-maily naznačovaly, že Musk uznával potřebu generovat značné příjmy pro financování výpočetních zdrojů potřebných pro vývoj AI. To zpochybnilo Muskovu argumentaci, že OpenAI opustila svůj původní neziskový model.

Muskův právní tým podal návrh na stažení žaloby den poté, co Musk na sociální síti X kritizoval OpenAI kvůli obavám o ochranu uživatelských dat po oznámení partnerství mezi Applem a ChatGPT. Důvod pro stažení žaloby však nebyl uveden. Toto rozhodnutí tedy snad ukončí dlouhotrvající právní spor mezi spoluzakladateli startupu OpenAI, který v posledních měsících přitahoval velkou pozornost médií i veřejnosti.

Stažení žaloby přichází v době, kdy OpenAI čelí vnitřním turbulencím. Společnost nedávno zažila odchody klíčových pracovníků zabývajících se bezpečností AI. Celé to tak trochu podporuje hlasy obávající se směřování OpenAI a její schopnosti zajistit zodpovědný vývoj a nasazení technologií umělé inteligence. Zůstává otázkou, zda stažení žaloby Elonem Muskem přispěje ke stabilizaci situace, nebo naopak prohloubí vnitřní neshody ve společnosti.

Více detailů najdete třeba na webu CNN.

2️⃣ Super - malá párty! Mám totiž zajímavou statistiku, stačí si přečíst tenhle článek, a můžete perlit na konferencích. Já to dělat budu. Doufám, že se nepotkáme na stejné konferenci, abychom si nevykrádali pointy.

Společnosti Hopelab, Common Sense Media a Centrum pro digitální prosperitu na Harvardově univerzitě nedávno zveřejnily zprávu nazvanou „Perspektivy dospívajících a mladých dospělých v oblasti generativní AI: Vzorce používání, nadšení a obavy“. Tato studie zkoumá používání generativní AI podle rasy, etnického původu, věku, pohlaví a identity LGBTQ+ a poskytuje podklad pro podrobné porozumění tomu, jak různé demografické skupiny vnímají a interagují s technologiemi generativní AI. Mladí lidé byli přímo zapojeni do tvorby témat a otázek průzkumu a interpretace výsledků.

Co tedy ze studie vyplývá - dovolím si uvést jen některé zajímavé body.

- Polovina respondentů průzkumu (ve věku 14-22 let) někdy v životě použila generativní AI, ale pouze 4 % uvedla, že jsou denními uživateli.

- Nejčastěji uváděným využitím generativní AI bylo získávání informací (53 %) a brainstorming (51 %).

- U mladých afroameričanů je výrazně pravděpodobnější (v porovnáních s jejich bílými vrstevníky), že se na ni obecně obrátí (z různých důvodů), včetně získávání informací (72 % vs. 41 %), brainstormingu nápadů (68 % vs. 42 %) a pomoci se školní prací (62 % vs. 40 %).

- Mladí Latinoameričané, zase s větší pravděpodobností než jejich bílí vrstevníci použijí AI nástroje pro tvorbu obrázků nebo obrazů (39 % vs. 24 %), tvorbu zvuků nebo hudby (27 % vs. 7 %) a získání pomoci se zaměstnáním (24 % vs. 10 %).

- Mezi těmi, kteří nikdy nepoužili generativní AI, třetina (34 %) uvedla, že si myslí, že by to nebylo užitečné.

- LGBTQ+ mladí lidé, kteří nikdy nepoužili generativní AI, mají větší pravděpodobnost než jejich cisgenderoví a heterosexuální vrstevníci, že tyto nástroje nepoužívají kvůli obavám z nepřesnosti a předpojatosti v poskytovaných informacích (34 % vs. 14 %).

- 41 % všech respondentů věří, že generativní AI ovlivní jejich životy v příštích 10 letech jak pozitivně, tak negativně.

- 8 % respondentů přiznalo, že o nástrojích AI nic neví.

Mladí lidé také měli možnost vyjádřit své pocity ohledně AI. Někteří vyzývají dospělé, aby uznali, že „svět se mění“, „my jsme budoucnost“ a „AI je budoucnost“. Jiní vyjádřili obavy, jako „AI je velmi děsivá“ a „AI mě znepokojuje“, zatímco další zůstali optimističtí se slovy jako „Opravdu se nemohu dočkat, jak se to bude vyvíjet“.

Studie zdůrazňuje rostoucí potřebu průběžného sběru a analýzy dat, abychom rozšířili naše kolektivní porozumění používání generativní AI, zmírnili její potenciální škody a prosazovali rovný přístup k jejím přínosům. Porozumění nuancím adopce a používání generativní AI mezi mladými lidmi je zásadní pro vzdělávací pracovníky, pečující dospělé, technologické společnosti a tvůrce politik.

Měl jsem původně v úmyslu udělat nějaký závěr, ale … nechám prostor, ať si ho uděláte sami.

Tady je odkaz přímo na studii (formát .pdf, 35 stránek).

3️⃣ Když jsem teď tak úspěšný autor, což se pozná podle počtu čtenářů, zamyslel jsem se - společně s Čapkem, co ode mě asi tak mí odběratelé očekávají. A došlo, že jednoznačně další studii. Předchozí studie byla zaměřena na mladé uživatele AI nástrojů, aktuální je ale zaměřena na dospělé američany, což je pro nás reprezentativnější vzorek.

Autorem je Pew Research Center, a aktuální studie navazuje na obdobnou, kterou centrum provedlo loni v červenci. Mimochodem, studii jsem často citoval jako úvod svých prezentací, když jsem říkal, že ChatGPT alespoň jednou využilo 18 % američanů (mimochodem, většina z nich pro zábavu, nikoli pro práci). No, rok se s rokem sešel, a aktuálně tedy využití chatbota ChatGPT mezi dospělými Američany roste. V únoru 2024 uvedlo 23 % dospělých, že ChatGPT někdy použili, což je nárůst o 5 % oproti loňsku.

A jaké jsou tedy výsledky v kostce?

Přestože většina Američanů ChatGPT stále nepoužívá, některé skupiny ho přeci jen využívají častěji.

- 43 % dospělých do 30 let ChatGPT použilo alespoň jednou, jde o nárůst o 10 procentních bodů od léta 2023.

- Využití mírně vzrostlo i mezi 30-49letými a 50-64letými.

- ALE! pouze 6 % Američanů starších 65 let ChatGPT vyzkoušelo.

- ChatGPT nejčastěji používají vysokoškolsky vzdělaní - 37 % s postgraduálním titulem, nárůst o 8 procentních bodů od července 2023. Což je mimochodem škoda, protože při správném použití by AI mohla pomoci mazat rozdíly ve vzdělanosti. Následuje 29 % s bakalářským titulem, 23 % s částečným vysokoškolským vzděláním a 12 % s středoškolským nebo nižším vzděláním.

- 20 % zaměstnaných Američanů použilo ChatGPT pro pracovní úkoly, nárůst z 8 % v roce 2023. 31 % zaměstnaných do 30 let ChatGPT pro práci využilo, nárůst o 19 bodů za rok. A taky, 33 % zaměstnaných s postgraduálním titulem ho pro práci použilo.

- 17 % dospělých Američanů ChatGPT použilo pro učení, nárůst z 10 % v březnu 2023.

- Jen 17 % dospělých ChatGPT použilo pro zábavu.

Co je ale zajímavé, a optimistické, je, že 38 % Američanů nedůvěřuje informacím od ChatGPT o prezidentských volbách 2024 - 18 % má malou důvěru a 20 % žádnou. Pouhá 2 % mají velkou nebo dosti velkou důvěru, 10 % má určitou důvěru.

- Stejně tak je mimořádně zajímavé (až krutě), že 34 % o ChatGPT neslyšelo.

Pew Research Center výzkum provedlo na reprezentativním vzorku 10 133 dospělých Američanů v únoru 2024. Takhle, nevím, jestli Vám ta čísla reálně k něčemu budou. Mně to ale ukazuje, že jsem skutečně v AI bublině, protože mimo ni, to nikomu jako takové halo nepřijde.

Detaily přímo ve studii od Pew Research Center.

4️⃣ Může být AI avatar kandidátem ve volbách? To je otázka, na kterou by nám mohly dát odpověď volby ve Spojeném království.

V nadcházejících všeobecných volbách ve Spojeném království se totiž na volebních lístcích objeví průkopnický kandidát - umělá inteligence nazvaná AI Steve. Tuto neobvyklou kandidaturu vede podnikatel Steve Endacott ze Sussexu, který bude usilovat o křeslo v obvodu Brighton Pavilion v Brightonu a Hove na jižním pobřeží Anglie. Endacott, předseda společnosti Neural Voice, vysvětlil, že on je lidským politikem, zatímco AI Steve působí jako jeho umělý spolupracovník. Technologie Neural Voice, která pohání AI Steva, byla vyvinuta společností za účelem vytváření personalizovaných hlasových asistentů pro podniky ve formě avatara umělé inteligence.

Cílem této jedinečné politické snahy je vytvořit umělého politika, který bude neustále přístupný voličům a schopen zohlednit jejich názory. Na webových stránkách AI Steva mohou lidé klást otázky nebo sdílet své názory na Endacottovy činy, názory atp. Velký jazykový model, který pohání AI Steva, poskytuje hlasové a textové odpovědi na základě databáze informací o jeho straně. Pokud AI Steve nemá informace o tom, jaký názor na určitou otázku má jeho politická strana, provede internetový průzkum a zapojí voliče, aby navrhli, jak by otázka měla být řešena.

V roce 2022 Endacott neúspěšně kandidoval v místních volbách za Konzervativní stranu a získal méně než 500 hlasů. Neobvyklá povaha jeho kandidatury vzbudila značný zájem, přičemž v noci, kdy se na internetu objevily zprávy o spuštění AI Steva, zaznamenal kolem 1 000 hovorů na proxy umělé inteligence.

Nejdůležitějšími obavami vznesenými během těchto hovorů byly v pořadí důležitosti: bezpečnost Palestinců, popelnice, cyklostezky, imigrace a potrat. Endacott věří, že mít umělého zástupce mu umožňuje denně reagovat na tisíce potenciálních voličů bez nutnosti door to door kampaně.

Pokud bude zvolen, AI Steve bude prvním zákonodárcem umělé inteligence, který vstoupí do veřejné funkce, ale nebude prvním, kdo zkoumá využití AI ve volbách. Ve Wyomingu údajně jeden kandidát na starostu Cheyenne plánuje využívat pro rozhodování umělou inteligenci a před dvěma lety byla v Dánsku založena politická strana na platformě odvozené od AI.

Endacott zdůrazňuje, že AI Steve není vtip ani náhrada za lidské politiky. Místo toho ho vidí jako nástroj pro propojení s voliči a reinvenci demokracie tím, že umožní voličům průběžně kontrolovat hlasování. „Nejde o to, že by se umělá inteligence zmocnila světa,“ řekl. „Jde o to, že umělá inteligence se používá jako technický způsob, jak se připojit k našim voličům a renovovat demokracii.“

Pokud Vás zajímají AI politici, můžete mrknout na NBC News, kde najdete podrobnosti.

Dneska mám chuť i na pár speed news. Pár rychlých krátkých shotů, které Vám můžou rozšířit obzory…

  • Investiční společnost BlackRock, která dříve vlastnila podíl v indické edtech společnosti Byju's (edtech spoléhající se částečně na AI) oceněný na 22 miliard dolarů, nyní odhaduje, že tento podíl je zcela bezcenný. Toto drastické snížení hodnoty bylo zveřejněno v přihlášce společnosti u Komise pro cenné papíry (SEC) za období končící v březnu 2024. Jedná se o jeden z nejvýraznějších propadů startupu v nedávné historii. Kromě BlackRocku také banka HSBC ve svém výzkumu odhadla, že hodnota 10% podílu společnosti Prosus v Byju's klesla natolik, že její analytici mu nepřisoudili žádnou hodnotu.
  • A na konec, zvířátka! Vědci na Univerzitě v Michiganu využívají umělou inteligenci k rozluštění skrytých významů za štěkáním psů. Jejich průlomová studie zkoumá, zda může AI rozpoznat, zda pes vyjadřuje hravost nebo agresi, a také identifikovat věk, pohlaví a plemeno psa na základě jeho štěkání. Problémem je, že neexistuje žádná komplexní databáze psích vokalizací. Aby tento problém obešli, jeho tým shromáždil a analyzoval štěkání, vrčení a kňučení 74 psů různých plemen, věků a pohlaví v různých kontextech. Výzkumníci nakonec zjistili, že jejich model byl v průměru přesný ze 70 % při dekódování sdělení vyjádřených psím štěkáním.

📃 Takhle, chápu, že zpravodAI je to nejlepší, co se dá v oblasti AI na LI číst. Ale jsou tu i další zajímavé projekty, a já jsem člověk přející. Na nedávné konferenci eBF 2024 jsem na stagi s Cequence řešil i jejich zpravodaj. Jestli máte chuť, mrkněte na #AI desaťminútovka - každý týden přináší pět příběhů, které je osobně zaujaly. Jako, já bych to nedoporučoval… Jenže na tom jejich zpravodaji teď pracuje 17 lidí z jejich tiskového oddělení, navíc nově najali CNO (Chief Newsletter Officer) ze Zimbabwe, a stejně nemají tolik odběratelů jako zpravodAI. Tak jsem si říkal, že jim trochu pomůžu…

🤝 Toto číslo zpravodAIe vyšlo opět s podporou advokátní kanceláře ARROWS ETL.

Díky, že mě čtete. Díky, že mě sdílíte, a že o AI mluvíte a zajímáte se o ni. Pokud se Vám zpravodAI líbí a považujete informace v něm za užitečné, sdílejte ho. Osvětu v AI považuji za naprostý základ na cestě k budoucnosti.

Chcete se stát partnery zpravodAIe? Napište mi!

Pokud si myslíte, že víte o něčem, co by se mělo ve zpravodAI objevit, napište mi. Možná děláte na nějakém super AI projektu, možná používáte nástroj, který není známý, nebo prostě jen víte o něčem skvělém, co byste rádi šířili dál. Jestli se mi totiž něco stále potvrzuje, tak to, že AI je tak široké téma, že jedině sdílením jsme schopni ho nějak komplexněji pojmout.

Díky!

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Doporučované

Načítám