Hlavní obsah
Lidé a společnost

Andrej Danko: Padouch, nebo slovenský národní hrdina? Potenciálně nový předseda SK parlamentu

Foto: Pixabay

Andrej Danko: Slovenský politik s výraznou stopou.

Článek

Andrej Danko je jednou z výrazných postav současné slovenské politiky.

Narodil se 12. srpna 1974 v Revúci, městě na středním Slovensku. Je právníkem a politikem, který se do širšího povědomí dostal především jako předseda Slovenské národní strany (SNS) a později jako předseda Národní rady Slovenské republiky. Nyní je místopředsedou NR SR, ale opět si brousí zuby na předsednické místo, které uvolní Peter Pellegrini, který povýší na post prezidenta SR.

Politická kariéra

Právník A. Danko začal svou politickou kariéru v SNS, kde postupně stoupal ve stranických řadách. V roce 2012 se stal předsedou této strany, kterou vedl s cílem obnovit její význam na slovenské politické scéně. Jeho vedení se zaměřovalo na národní a konzervativní hodnoty, což silně rezonovalo u části slovenských voličů. Hlavně na venkově a menších městech.

V roce 2016 se SNS pod Dankovým vedením dostala do Národní rady, kde získala významný počet křesel a stala se součástí vládní koalice. V této době se Danko stal předsedou Národní rady Slovenské republiky, což je třetí nejvyšší ústavní funkce v zemi. V této roli se snažil posílit pozici Slovenska na mezinárodní scéně a prosazoval řadu legislativních změn.

Kontroverze a skandály

Během své politické kariéry se Danko nevyhnul kontroverzím. Byl kritizován za svá nacionalistická vystupování, která často polarizovala společnost. Jednou z největších kontroverzí bylo obvinění z plagiátorství jeho rigorózní práce, což vedlo k veřejným diskuzím o jeho akademické integritě.

Další kritika se týkala jeho rozhodnutí a postupů v rámci Národní rady. Snažil se upravit procesy v NR SR ve prospěch tehdejší koalice. Někteří oponenti mu vyčítali, že jeho kroky byly populistické a někdy i nepromyšlené. Přesto si udržel podporu značné části voličů a jeho vliv na slovenskou politiku byl nepopiratelný.

Proslavil se také jako „kapitán Danko“, kdy údajně neoprávněně získal vojenskou kapitánskou hodnost. Jestliže si čtenáři slovenského bulvárního deníku Nový čas chtěli jeho vydání opravdu užít, potřebovali k tomu nůžky. „I vy si to zasloužíte! Staňte se kapitánem jako Danko,“ hlásal deník nad vytištěnými vojenskými výložkami s naznačenou čárou pro střihání.

Odkazoval přitom na zprávu Denníku N, že právě Andrej Danko „vybojoval“ v tichosti vojenské hodnosti kapitána v záloze. Danka o sedm hodností povýšil ministr obrany a nominant jeho vlastní strany Peter Gajdoš (SNS). Ministr Gajoš pak povýšení odůvodnil tím, že A. Danko se zasloužil o navýšení rozpočtu pro ministerstvo obrany.

Dankovým letošním skandálem je jeho lednová srážka se semaforem. Místopředseda slovenského parlamentu a šéf vládní Slovenské národní strany kvůli tomu musel zaplatit pokutu tisíc euro, tedy zhruba 25 tisíc korun. Zároveň dostal dvouletý zákaz řízení motorových vozidel. Důvodem je citovaná lednová nehoda, při které autem v Bratislavě poškodil semafor a z místa činu odjel. Zajímavost – pan Danko se dechové zkoušce na alkohol podrobil až 15 hodin po noční nehodě. Požití alkoholu u politika tudíž zjištěno nebylo. A jak tušíme, sám Danko tvrdil, že v době nehody rozhodně nebyl pod vlivem alkoholu. Na místě kolize s bratislavským semaforem zůstala podle médií poznávací značka Dankova vozu a do jeho garáže vedla i olejová stopa.

Mimo peněžitého trestu A. Danko navíc „vyfásnul“ i tzv. veřejně prospěšné práce. Jako každý jiný smrtelník během dne s koštětem zametal veřejné prostranství v bratislavské čtvrti Dúbravka, kde se nehoda stala a kde tento svérázný pronárodní politik bydlí.

Závěr

Andrej Danko je bezesporu aktuálně jednou z nejvýraznějších osobností slovenské politiky posledních let. Jeho kariéra byla plná úspěchů, ale také kontroverzí, které zanechaly stopu v jeho veřejném obrazu. I přes kritiku a výzvy, kterým čelil, zůstává významným hráčem na slovenské politické scéně a jeho další kroky budou jistě bedlivě sledovány. Možná se brzy stane opět předsedou Národní rady Slovenské republiky.

Jak by na úplný závěr asi zabručel tatranský medvěd - jedněmi (hlavně pravověrnými Slováky a Slovenkami) je pan Danko adorován, jinými je však vysmíván a neuznáván. Není politik ten, aby se zalíbil lidem a medvědům pod Tatrami všem.

Prameny a další informace:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz