Hlavní obsah

Dnešní školství a nebinární Kemal Atatürk.

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Pixabay
16. 11. 13:59

Nedávno mi vykládal kamarád, jehož manželka učí na gymnáziu v nejmenované moravské metropoli, kde sídlí mj. Ústavní soud, zajímavou příhodu. Tolik typickou pro dnešní české školství.

Článek

Manželka přednášela žákům v rámci multikulturního přehledu mj. o Mustafa Kemalovi Atatürkovi.

Popisovala jeho obrovský přínos Turecku, dnes mj. členovi NATO. Pro Turky byl a je Kemal velkou autoritou a je považován za otce národa (Ata-türk znamená „Otec Turek“ – nebo „Otec Turků“).

Dále pedagožka v souladu s ŠVP povídala žákům, že Mustafa Kemal Atatürk jako moderní politik prosadil zákon, že žena patří jen sama sobě a není majetkem svého muže, jak tomu až dosud bylo. A že turecká paní má stejná práva jako muž a muž může nadále mít jen jednu manželku.

Nicméně ted přijde to zajímavé, proč nám to kamarád vypravoval.

V půlce výkladu se přihlásil student a vážně se otázal : Paní profesorko, a není to označení Ata-turk sexistické, nemělo by být též vyškrtnuto z osnov? Proč se zde učíme takové zastaralé věci?

Pedagožka zalapala po dechu - Honzo ( jméno v souladu s GDPR změněno) , tys asi špatně poslouchal, naopak Mustafa Kemal Atatürk (schválně politika jmenovala celým jménem, aby získala drahocenný čas ke zvonění) udělal hodně pro práva žen…

Žák - „ale označení Ataturk je krajně sexistické - naznačuje, že muž/otec je něco více. A co kdyby byl nebinární, to by ho Turkyně a Turci nazvali také Ataturk?“ - rozvášnil/a se Honza.

„Myslím, že tohle není vhodný příklad do učiva v roce 2023“ - dodal žák sebevědomě.

A když jsem tak ten příběh vyslechl, tak si říkám, že to zvýšení platů si naši učitelé a učitelky opravdu zaslouží, já bych na to opravdu neměl nervy. A co se pak musí dít na základních školách již si raději ani nepředstavujeme!

Všem učitelům přejeme silné nervy, naštěstí již za sedm a půl měsíce jsou prázdniny.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:
Mustafa Kemal Atatürk

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz