Článek
Největší nesmysly o zvířatech a jak to doopravdy je:
1. „Potíš se jako prase!“
Realita: Prasata nemají funkční potní žlázy, takže se prostě potit nemohou. Ochlazují se válením v bahně, které navíc odpuzuje hmyz, chrání kůži před sluncem a pomáhá zbavit se parazitů.
Ten, kdo se potí a smrdí je holt jen zpocenej člověk.
2. „Jsi hyena!“
Realita: Tohle označení se používá jako urážka – pro někoho bezcitného, zvráceného, kdo se směje cizímu neštěstí a živí se utrpením druhých. Jenže skutečná hyena si tohle nezaslouží. Skvrnitá hyena je jeden z nejúspěšnějších a nejefektivnějších predátorů Afriky. Většinu potravy si uloví sama, nekrade. Žije v pevně organizovaných klanech se složitou hierarchií a její „smích“ je komunikační nástroj, ne projev škodolibosti.
Na rozdíl od lidí nikoho netýrá pro zábavu a nesměje se bolesti druhých. Hyena loví, aby přežila. Člověk se často baví, aby ponížil.
3. „Krokodýlí slzy“
Realita: Krokodýli skutečně slzí – ale jejich slzy nejsou falešné ani předstírané. Slouží k zvlhčování očí a vylučování přebytečné soli.
Falešný pláč? Ten ovládá jen jeden druh – člověk.
4. „Hloupá husa“ / „Hloupá slepice“
Realita: Husy mají výbornou paměť, složitou komunikaci a dokážou chránit svá mláďata se zuřivostí bodyguarda. Slepice si pamatují desítky členů hejna, znají hierarchii a plánují.
Kdo je tu vlastně jednodušší?
5. „Hloupý osel“
Realita: Osel bývá považován za hloupého a tvrdohlavého – ale ve skutečnosti je přesný opak. Není hloupý, jen opatrný. Když se mu něco nezdá, prostě se nezblázní a nezalítne do problému po hlavě. Jeho „tvrdohlavost“ je ve skutečnosti projev inteligence a silného pudu sebezáchovy – což by se mnoha lidem hodilo víc než slepé následování rozkazů. Navíc si pamatuje trasy, místa a situace i po několika letech.
Hloupý není osel. Hloupý je ten, kdo si myslí, že být opatrný je špatně.
6. „Zlatá rybka má paměť jen tři vteřiny“
Realita: Zlaté rybky zvládnou rozeznat barvy, tvary a pamatovat si události i několik týdnů. Ve výzkumech se naučily reagovat na hudbu nebo plavat za odměnou.
Kdo si nic nepamatuje, není ryba – jen nepřipravený student.
7. „Velbloud si ukládá vodu do hrbu“
Realita: V hrbu je tuk, ne voda. Velbloudi přežívají díky schopnosti šetřit tekutiny – třeba tak, že produkují extrémně koncentrovanou moč a suchý trus, zpomalují metabolismus a vydrží ztratit až 40 % vody v těle.
Hrby jsou výdrž, ne vodní nádrž.
8. „Netopýr je slepý“
Realita: Netopýři vidí – a někteří dokonce velmi dobře. K tomu navíc využívají echolokaci: vysílají zvuky a podle jejich odrazů si „malují“ prostor kolem sebe.
Slepý je spíš ten, kdo tohle netuší.
9. „Býka dráždí červená barva“
Realita: Býci nevidí červenou jako lidé – jejich zrak ji téměř nerozezná. Rozčiluje je prudký pohyb látky, ne její barva.
V koridě by se stejně rozčílili, i kdyby jim tam někdo mával kachlovou dekou.
10. „Špinavý jako prase“
Realita: Prasata si oddělují prostor na spaní a prostor na „záchod“, pokud mají dostatek místa. Bahno je jejich ochranný štít – ne špína, ale strategie.
Na rozdíl od lidí nemají problém s hygienou. Mají problém s tím, co jim lidé dovolí.
11. „Kočky mají devět životů“
Realita: Kočka sice dokonale zvládá tzv. vzpřimovací reflex, takže se při pádu otočí a dopadne na všechny čtyři – ale to neznamená, že je nesmrtelná. Po větších výškách si zlomí kosti úplně stejně jako ostatní savci a pod autem nebo pod koly lhostejnosti končí mnohé z nich.
Devět životů? Omyl. Jen jeden – ale často promarněný kvůli lidské hlouposti nebo nezodpovědnosti.
12. „Pštros strká hlavu do písku“
Realita: Ne, pštros není idiot. Hlavu do písku nestrká. Jen mívá při sezení na vejcích hlavu u země, případně zobákem upravuje písek kolem hnízda. Když má problém, buď uteče rychlostí až 70 km/h, nebo se postaví a kope tak, že z toho může být zlomenina žeber.
Strkání hlavy do písku je doménou úplně jiného druhu – toho, který má hlasovací právo a profil na Facebooku.
13. „Je jako chameleon“ (tedy přetvařuje se, mění podle okolí)
Realita: Chameleoni nemění barvu, aby splynuli s okolím. Barvu mění hlavně kvůli náladě, stresu, komunikaci a regulaci teploty. Není to kamufláž typu „list je zelený, budu taky zelený“.
Přetvářka podle okolí je specialita druhu Homo sapiens – hlavně na pracovních poradách a před volebními urnami.
14. „Souloží jako králík“
Realita: Ano, králíci se opravdu množí rychle. Jejich reprodukční strategie je postavená na kvantitě, krátkých intervalech mezi vrhy a schopnosti rodit i několikrát do měsíce. Ale nedělají to z nudy, rozmaru nebo pro zábavu. Je to biologický program přežití – nic obscénního.
Na rozdíl od lidí u toho nepořizují video, neposílají to dál a nestydí se za to. Králík se aspoň chová přirozeně.
15. „Ty jsi kráva!“
Realita: Používá se jako nadávka – často na někoho, kdo je „hloupý“, „otravný“ nebo „pomalejší“. Jenže kráva si takové označení vůbec nezaslouží.
Krávy jsou inteligentní, vnímající a velmi sociální zvířata. Rozpoznávají jednotlivé členy stáda, navazují přátelství, umí se učit a dokonce si pamatují, kdo jim kdy ublížil – i kdo jim kdy pomohl. Mají širokou škálu vokalizací a jemných výrazů, kterými se dorozumívají.
Hloupý není ten, kdo je kráva. Hloupý je ten, kdo si myslí, že kráva je hloupá.
16. „Ty jsi vůl!“
Realita: Tohle rčení má označovat někoho hloupého, prostoduchého nebo zdržujícího. Ale vůl?
Vůl je vykastrovaný samec skotu, a právě díky své klidné povaze je po staletí využíván k těžké práci. Je silný, spolehlivý, vytrvalý. Neútočí, nehoní se za slávou, prostě dělá, co je potřeba – bez keců.
Kdyby byli lidé aspoň z poloviny tak pracovití a klidní jako vůl, svět by byl klidnější místo.
Až příště někdo použije jedno z těch „lidových moudrostí o zvířatech“, klidně se usmějte… a pak mu s klidem sdělte, že právě vypustil z pusy nesmysl. Zvířata si to nezaslouží. Lidé si z nich dělají terč, protože neunesou pravdu o sobě.
A kdo tyhle řeči opakuje, nezesměšňuje zvíře – jen sám sebe.
A víte co? Kdyby zvířata mluvila, nejspíš by si taky vymyslela pár přirovnání o lidech. Ale oni to neřeknou. Protože na rozdíl od lidí nemají potřebu se povyšovat. Stačí jim být tím, čím jsou.
A to by nám všem občas taky neuškodilo.
Napadá vás nějaké přirovnání, které by zvíře řeklo o člověku? Napište ho – schválně, které bude mít nejvíce srdíček! Zvířátka si to zaslouží. 🐾