Hlavní obsah
Krása a móda

Proč si ženský nechávaj dlouhý nehty, když s nima skoro nic nezvládnou? Mělo by se to zakázat?

Foto: ChatGPT

Dcera si nechala narůst dlouhé nehty, jako její kamarádky, ale s těmi nehty skoro nic nezmůže.

Článek

Když to člověk pozoruje poprvé, napadne ho: proč by si někdo dobrovolně vytvářel každodenní překážku? Vypadá to jako móda, která popírá praktický rozum – s dlouhými akrylovými „drápy“ se hůř váže tkanička, otevírá konzerva, nemluvě o míchání těsta nebo tahání cihel na chalupě. Jenže za zdánlivou pošetilostí se skrývá víc než prostá touha „vypadat hezky“.

Touha po kontrole vlastního těla

Nehty, účes, piercing nebo tetování: všechno jsou to způsoby, jak si z vlastního těla udělat plátno. V době, kdy na mladé (a hlavně mladé ženy) tlačí škola, práce i sociální sítě, představuje nový set nehtů rychlý rituál, jak si říct: „Tady rozhoduju já.“ Je to malá, ale viditelná vzpoura proti pocitu, že nám každý diktuje priority.

Estetika a identita

Nadměrná délka sama o sobě není cílem; jde spíš o výraz – podobně jako boty na platformě v devadesátkách. Dnešní internet je plný nehtových trendů: od minimalistických „nude“ tónů po třpytivé 3D kamínky. Dlouhé nehty dávají možnost vyzkoušet si všechny varianty naráz a vyčnívat v davovém algoritmu.

Kultura a symbolika

V některých komunitách se upravené dlouhé nehty staly statusem. V hip-hopu, K-popu i latinskoamerické popkultuře působí jako vizuální signál úspěchu a nezávislosti. Když teenagerka konzumuje tyto obrazy každodenně na TikToku, vidí spíš lesk než nepraktičnost.

Praktické limity

Zubařky, laborantky nebo zaměstnankyně výroby mají délku nehtů regulovanou hygienickými a bezpečnostními předpisy. Ve školství nebo kanceláři to zákon neřeší – rozhoduje zdravý rozum a pracovištní normy. Ano, existují případy, kdy si lidé poranili nehtové lůžko nebo přinesli do práce mikroby, ale většinou se komplikace řeší pouhou prosbou vedoucího, nikoli paragrafem.

Mělo by se to zakázat?

Historie ukazuje, že zákazy tělesných módních trendů málokdy fungují. Když se ve 30. letech 20. století někteří lékaři snažili prosadit zákaz rtěnek „kvůli otravě olovem“, o pár let později měla rtěnku každá druhá žena, jen s bezpečnějším složením. Podobně „válka proti minisukním“ v 60. letech skončila prohrou puritánů a posunem do mainstreamu.

Místo represe pomáhá dialog: upozornit na ergonomii, hygienu, rizika plísní a dát prostor ke kompromisu. Tam, kde jde o bezpečnost (chirurgie, potravinářství), už dnes existují jasná pravidla. Všude jinde by zákaz znamenal diktovat estetiku, což zákonodárce raději přenechává osobní svobodě.

Dlouhé nehty jsou víc než módní výstřelek: jsou manifestem identity, často dočasným, někdy nepraktickým, ale zřídka nebezpečným. Zakazovat je by bylo stejně marné jako zakazovat účesy nebo barvy triček. Místo paragrafů stačí trpělivost, vysvětlování a vlastní příklad – protože nic neovlivní náctiletého víc než chvíle, kdy sám zjistí, že s pěticentimetrovými drápky se opravdu těžko skládá IKEA skříň.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz