Článek
Většina lidí si představuje, že člověk, který má miliardy, už nemá potřebu získávat další peníze na úkor ostatních. Jenže věda a fakta říkají něco úplně jiného.
Podle rozsáhlé studie publikované v prestižních vědeckých časopisech lidé s vyšším bohatstvím a mocí mnohem častěji jednají neeticky, sobecky a porušují pravidla. Proč? Protože právě peníze a moc snižují jejich pocit rizika a posilují pocit oprávněnosti. Bohatství nezpůsobuje, že člověk přestane „hamtat“ – naopak zvyšuje jeho hlad po dalším majetku. „S jídlem roste větší chuť“
A pokud tomu stále nevěříte, pojďme se podívat na jasná čísla z éry Andreje Babiše coby českého premiéra (2017–2021).
Jen za čtyři roky jeho vlády inkasovaly firmy z holdingu Agrofert přes 5 miliard korun jen na zemědělských dotacích. Nejvíc v roce 2020, kdy dotace jen z EU přesáhly miliardu korun. Celkové dotace včetně dalších forem podpory pak přesáhly 4 miliardy korun.
Státní zakázky? Jen od státních firem jako Lesy ČR a Čepro získal Agrofert zakázky minimálně za 12,5 miliardy korun. Holding přitom během Babišova premiérování skokově ztrojnásobil svůj čistý zisk – v roce 2019 už činil závratných 4,48 miliardy korun.
Stále vám přijde, že už má dost?
Evropská unie v auditech konstatovala, že Česko musí kvůli Babišovu střetu zájmů vracet 451 milionů korun. Dalších 75 milionů korun již bylo pravomocně vráceno za neoprávněnou dotaci Vodňanské drůbeži z Agrofertu.
A to jsou jen ty případy, které se podařilo veřejně odhalit a zdokumentovat. Kolik jich ve skutečnosti zůstává skrytých, si můžeme jen domýšlet.
Logika „už má dost, nebude krást“ je nebezpečný mýtus, který ignoruje základní psychologii a realitu politiky. Ve skutečnosti platí přesný opak: čím větší je bohatství, tím menší jsou morální zábrany.
Příště, až někdo před vámi pronese, že Babiš už má dost a nemá zapotřebí brát další peníze, klidně se hlasitě zasmějte. Protože pravda je opačná – Andrej Babiš je ukázkovým příkladem toho, že miliardy nezaručují spokojenost, ale často jen posilují nebezpečný apetit po dalších veřejných prostředcích.
Proto ne, Andrej Babiš už dávno nemá dost. A nejspíš nikdy mít nebude.
Použité zdroje:
- Audit Evropské komise (2020–2021)
Evropská komise potvrdila, že Andrej Babiš je ve střetu zájmů a Česko musí vrátit 451 milionů Kč kvůli neoprávněně čerpaným dotacím Agrofertem.
(Zdroj: Seznam Zprávy – Audit EU potvrdil střet zájmů) - Rozhodnutí českých úřadů o dotaci Vodňanské drůbeži
Agrofert musel vracet 75 milionů Kč kvůli neoprávněně vyplacené dotaci.
(Zdroj: Seznam Zprávy – Agrofert vrací dotaci) - Výroční zpráva Agrofertu (2019)
Agrofert v roce 2019 ztrojnásobil čistý zisk na 4,48 miliardy Kč a zvýšil tržby o 4,5 miliardy.
(Zdroj: Kurzy.cz – Agrofert v r. 2019 ztrojnásobil čistý zisk) - Deník N – analýza státních zakázek Agrofertu
Holding Agrofert za Babišovy vlády získal veřejné zakázky minimálně za 12,5 miliardy Kč od státních firem jako Lesy ČR a Čepro.
(Zdroj: Deník N – Babišův Agrofert získával státní zakázky) - Ministerstvo zemědělství ČR – přehled zemědělských dotací
Agrofert obdržel v letech 2017–2021 dotace přesahující 5 miliard Kč.
(Zdroj: Ministerstvo zemědělství ČR – výkazy a dotace) - Studie o vlivu bohatství na chování (Piff et al.)
Výzkum ukazuje, že lidé s vyšším sociálním statusem častěji jednají neeticky a sobecky.
(Zdroj: PNAS – Higher social class predicts increased unethical behavior)