Hlavní obsah
Názory a úvahy

Pravda nesmí záviset na tom, komu bude sloužit

Foto: Petr Lachnit

JUDr. Petr Lachnit

S úvodní nadsázkou chci popsat nedávnou absurditu zadržení zakladatele a vlastníka sociální sítě Telegram Pavla Durova. Platformy, která si zakládá na ochraně svobody slova a soukromí uživatelů.

Článek

Představte si, že vlastníte hospodu, do které vám chodí miliarda hostů. Baví se spolu, často se i hádají, vyměňují si zážitky a postoje. Najednou se ale objeví policie a zatkne majitele. Proč? Prý nezamezil tomu, aby se mu v lokále scházeli závadové osoby, pochybné existence, kriminálníci minulí, současní i potenciální, zkrátka exponenti celoplanetárního zločinu.

S lehkou úvodní nadsázkou chci popsat nedávnou absurditu zadržení zakladatele a vlastníka sociální sítě Telegram Pavla Durova. Platformy, která si zakládá na absolutní ochraně svobody slova a soukromí uživatelů. Jen bloud si může myslet, že důvodem Durovova zatčení není právě snaha vlád a jejich tajných služeb dostat se Telegramu pod kůži. Což potvrdil sám Durov. A před několika dny Mark Zuckerberg, vládce jiné sociální sítě Facebook, přiznal, že administrativa prezidenta Joea Bidena během pandemie vyvíjela na firmu tlak, aby na svých sociálních sítích cenzurovala část obsahu týkajícího se nemoci covid-19. A to není vše. V dopise vyšetřovací komisi Kongresu zmiňuje i vládní nátlak na mazání článků o korupci v rodině Joea Bidena ve skandálu okolo ukrajinské plynárenské společnosti Burisma, v jejímž představenstvu seděl Bidenův syn Hunter.

Každým dnem kolem sebe vidíme, jak mocné tohoto světa nejen svoboda projevu irituje, jak pod falešnými slůvky o její podpoře ji chtějí zničit. A to bohužel nemluvím o autoritářských režimech, ale Francii a vlastně celé Evropě, které svoboda slova nevoní čím dál víc. Děkuji, nechci. Můžete vzít jed na to, že hon na Telegram je teprve na začátku.

Už na začátku kauzy Durov bylo nejen mně jasné, jak ji uchopí určití novináři. Někteří „Hlídací psi demokracie“ (jejíž základní součástí by svoboda slova měla být, což asi nevědí) opět zavyli předem určeným směrem. Největším faulem byl pro mě titulek na jednom z hlavních zpravodajských serverů: „Konec beztrestnosti Telegramu? Jeho šéfa zatkli na francouzském letišti.“ Domnívám se, že v současném mediálním světě nadpis článku jen stěží může znít: „Konec beztrestnosti svobody slova na Telegramu.“

Hostinský Palivec ze slavného románu Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války byl nepochybně vizionář. Už před více než sto lety vystihl náš současný svět rčením: „Host jako host, třebas Turek. Pro nás živnostníky neplatí žádná politika. Zaplať si pivo a seď v hospodě a žvaň si, co chceš. To je moje zásada.“

„Škoda, že se touto zásadou neinspirují ti, co nám nejen hospodské žvanění chtějí plátek po plátku brát“ uvádí Petr lachnit a dodává: „Nedejme se“.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz