Hlavní obsah
Názory a úvahy

Jestli se rozzlobíme, budeme zlí

Foto: Foto: Úřad vlády ČR

Vládní koalice řeší spory v souvislosti s novelou zákoníku práce. Najde se kompromis?

Titulek příspěvku jsem si vypůjčil z názvu známé italsko-španělské komedie z roku 1974. Ale článek nepojednává o uvedené komedii. Je o chování úplně jiných hlavních aktérů.

Článek

Příspěvek popisuje události a změny názorů politiků ze současné doby. Hlavními aktéry jsou politici KDU-ČSL. Týká se veřejných prohlášení politiků této strany. Výrok Marka Výborného v TV debatě na CNN Prima News v únoru 2023, je dostatečně znám. „Těch 500 korun za vychované dítě zůstane. Debata může být o tom, jak výchovné valorizovat. Pokud by se na něj sáhlo, KDU-ČSL by opustilo vládu,“ řekl Výborný a silou prohlášení překvapil i moderátorku. Myslel to vážně. Výchovné bylo zavedeno vládou Andreje Babiše i přes varování ekonomů. Ti poukazovali na skutečnost, že je pro státní rozpočet neúnosné.

Výchovné ještě ani pořádně nezačalo a už se má měnit. Protože je neúnosné. A kdo na něj sahá? Sám předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. A nic. Lidovci zůstávají ve vládě. Zatím je to ve stadiu návrhu, tak uvidíme, co z toho nakonec vzejde. Zmíním krátce navržené změny, bylo to popsáno dostatečně.

Do roku 2027 se nemá nic měnit. Stávajícím osobám, kterým již výchovné bylo přiznáno, má zůstat. Od roku 2027 má dostat výchovné privilegovaná skupina osob jen za třetí a další dítě. Ostatním osobám se sníží nebo zruší. Místo vyloučené doby na mateřské ho má nahradit fiktivní vyměřovací základ ve výši průměrné mzdy. Je to zvýhodnění pro osoby, které mají nižší plat než průměrný. Osobám s platem vyšším, než průměr zůstanou vyloučené doby, a za první a druhé dítě výchovné nedostanou. Pokud budou změny schváleny v navržené podobě, z původního výchovného zůstane v podstatě „ohlodaná kost“.

Nyní se situace opakuje v souvislosti s novelou zákoníku práce. Zejména ustanovení o možnosti propouštět bez udání důvodu vadí lidovcům. Jsou zásadně proti. Marian Jurečka nebo Michael Kohajda to dali jasně najevo: „Jedna věc je to, co řekne ministr Stanjura na svém sjezdu, ale realita je taková, že dokud lidovci budou ve vládě, tak výpověď bez udání důvodu v zákoníku práce prostě nebude,“ tvrdí Kohajda.

Proti jsou samozřejmě i odboráři. Ti trvají na co nejvyšší ochraně. Přitom změna je v zájmu pracovníků samých. Současný stav, kdy je propouštění složité, škodí jak pracovníkům, tak celé ekonomice. Změny mají přispět ke zpružnění trhu práce. A zejména umožnit pružnější nábor nebo propouštění zaměstnanců. Zaměstnavatel získá zakázku, pružně nabere nezaměstnané. Třeba na půl roku nebo rok. Po splnění zakázky pracovníky zase jednoduše propustí, protože pro ně nemá práci.

Bez lidovců nelze novelu zákoníku práce schválit. A jsou si toho dobře vědomi. Lidovci zase velmi dobře vědí, že bez koalice SPOLU nemají šanci dostat se do PS PČR. Očekávat od opozice pomoc při schvalování nelze asi v žádném případě. Uvidíme, jestli bude dosaženo nějakého kompromisu způsobem něco za něco.

Krátce zmíním ještě další problém, který s pružností trhu práce přímo souvisí. A tím je nepružný trh s bydlením a přílišná ochrana nájemníka. Volných bytů je relativně dost, ale vlastníci je raději nechávají prázdné. Protože „propustit“ nájemníka, který neplní povinnosti, případně když vlastník potřebuje byt pro sebe, je téměř nemožné. Pružnější trh s bydlením by přispěl k větší nabídce bytů, tím asi i ke snížení přehnaných nájmů. A umožnil by snadnější stěhování za prací z místa nedostatku do místa nadbytku.

Odkazy: Kromě uvedených je na internetu spousta článků o uvedené problematice. Stačí si je „vygúglit“

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz