Článek
Nyní, když jsou už volební místnosti uzavřeny, se v plné síle ukazuje Macronova genialita. Když podceňovaný státník překvapivě vyhlásil předčasné parlamentní volby poté, co jeho vládní strana drtivě prohrála ty evropské a zaostala zejména za krajní pravicí, mnozí si ťukali na čelo. Ani já jsem nechápal, proč to dělá. Dávat tak velkou zemi všanc krajní pravici, která se zrovna veze na vlně úspěchu…
Macron ale ukázal, že nejdůležitější ze všeho je pečlivě si nastudovat pravidla souboje, který povedu. Dokonale je pochopit a využít. Protože přesně to udělal a krajní pravici vyškolil.
Před volbami průzkumy jednotně ukazovaly na vítězství Národního sdružení (RN) Jordana Bardelly v pozadí s Marine Le Pen, dcerou radikála Jeana-Marie Le Pena, který se ke zděšení Francouzů v roce 2002 probojoval do druhého kola prezidentských voleb. A právě na tyto volby si Macron musel vzpomenout, když se rozhodl, že vyhlásí předčasné parlamentní volby. V roce 2024 rozehrál velkou hru, která se už jednou odehrála.
Jean-Marie Le Pen před 22 lety těsně proklouzl do prezidentského finále. Hrozba toho, že by rasista a nepokrytě protisystémový politik usedl v Elysejském paláci, tehdy mobilizovala obyčejné Francouze. Proti Le Penovi ve druhém kole stál skandály prolezlý Jacques Chirac. Kolovaly vtípky o tom, jak si voliči u uren zacpávají nos a druhou rukou vhazují hlas pro Chiraca. Heslem voleb se stalo rčení „Raději křiváka než fašistu“ a korupčník Chirac získal skoro 83 % hlasů. Le Pen dostal svých ponižujících 17 % a znamenalo to jeho konec ve velké politice. Konzervativce Chiraca proti fašistovi volili všichni včetně socialistů a komunistů.
Přesně na ten stejný princip vsadil Emmanuel Macron. Strach funguje a obyčejní Francouzi měli strach, že vítězná vlna krajní pravice se přes zemi převalí v krátkém čase podruhé. Tentokrát by to znamenalo de facto konec francouzské Páté republiky, protože premiérem by se stal lídr antisystémového Národního sdružení, Jordan Bardella. A tak Francouzi začali taktizovat. Protože jejich volební systém odměňuje jen vítěze, ve zhruba 300 ze 577 okrsků odstoupil z voleb buď konzervativec nebo socialista tak, aby v souboji s kandidátem krajní pravice měl šanci vyhrát ten druhý.
Voliči i tentokrát u volebních uren zacpávali nos…
Už první odhady výsledků přinesly šok. Nástup krajní pravice se nekoná, volby vyhrál levicový doyen Jean-Luc Mélenchon. Jeho levicová frakce získá zhruba 200 křesel, ale k většině má daleko. A to je důležité. Druhý totiž skončil odepisovaný Macron, ziská kolem 170-180 křesel. A až třetí je Le Penová a její frontman Bardella. RN získá něco mezi 140 a 160 křesly. Čtrvtá skončila tradiční pravice se ziskem okolo 60 křesel. Mélenchon už stihl vyhlásit, že chce vládnout, ale že odmítá koalici s Macronem, z opačného tábora se ozvalo to samé. S Le Penovou samozřejmě Mélenchon také nepovládne. Nikdo tak nejspíš nemůže sestavit vládu s nikým.
Co to znamená? Mélenchon je skoro bez šance sestavit většinovou vládu. To i Macron a Bardella, ale největší eso tu má v ruce Macron. Premiér Gabriel Attal už oznámil, že v pondělí podá demisi. Do složení nové vlády ale, pokud se nepletu, vládne ta stará, „v demisi“.
A až tahanice o novou vládu vyostří útoky krajní pravice i levice, voliči opět přijdou k rozumu a volební průzkumy budou více nahrávat středovým stranám. Z patové situace pak půjde vybruslit jen vypsáním nových voleb, které už dopadnou lépe.
Francie dnes neprohrála, Francie vyhrála. Díky Macronovi, který dokázal vybrat zatáčku, ve které by se většina politiků rozmázla o zeď.
Anketa
Zdroje:
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-lepenovci-neuspeli-podle-prvnich-odhadu-skoncili-az-na-tretim-miste-255357
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/volby-bardella-utoci-na-levici-no-pasaran-burcuji-raperi-proti-lepenovcum-255138