Hlavní obsah
Názory a úvahy

Notre-Dame se zase otevře lidem. Vstupné 5 eur by pomohlo dalším památkám

Foto: Uoaei1, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Notre-Dame v Paříži

Je to více než 5 let, co slavnou pařížskou katedrálu Notre-Dame zachvátil požár, při kterém se zřítila její střecha. Už se blíží chvíle, kdy z ikonického místa v centru Paříže zmizí lešení a zábrany. Bude to za vstupné?

Článek

Už se blíží chvíle, kdy z ikonického místa v centru Paříže zmizí lešení, jeřáby a zábrany. Île de la Cité se svou dominantou tak bude vypadat stejně, jako na turistických pohlednicích.

Je to více než 5 let, co katedrálu Notre-Dame zachvátil ničivý požár, který přes noc zničil stovky let historie. Katedrála ztratila střechu i sanktusovou věž a Paříž dočasně přišla o jednu ze svých nejznámějších chloub. Notre-Dame byl obehnán plotem a zakryt lešením, aby mohla proběhnout rekonstrukce.

Notre-Dame málem pohřbila Velká francouzská revoluce

Dnes se blíží chvíle, kdy bude Notre-Dame i s opravenou střechou a novou sanktusovou věží otevřen. Není to poprvé, co byla katedrála vážně poškozena. Poprvé k tomu došlo během Velké francouzské revoluce v roce 1793. Zničeny byly všechny sochy, oltář byl roztaven a vitráže byly vytlučeny.

Po revoluci byl stav toho, co zbylo, tak špatný, že se prý uvažovalo o rozprodeji zdí na stavební materiál. Katedrálu tak trošku zachránil až slavný spisovatel Victor Hugo. V roce 1831 vyšel jeho slavný román Chrám Matky Boží v Paříži. Úspěch díla obrátil pozornost směrem k ruině kdysi slavné náboženské stavby a sloužil jako podnět k její rekonstrukci. Té se katedrála dočkala mezi lety 1844 a 1864.

Zajímavostí katedrály jsou její krásně vyvedené chrliče. Ty mají praktický význam, protože odvádějí dešťovou vodu. Působí ale zároveň jako impozantní ozdobný prvek.

Foto: Krzysztof Mizera, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Chrliče na fasádě Notre-Dame v Paříži

Jestli se vám líbí, krásné najdete i v Praze. Možná ještě krásnější. Fasáda Katedrály sv. Víta na Pražském hradě je jimi zdobena také, stejně jako mnoho dalších gotických náboženských staveb. Před několika lety byl jeden z nich vyměněn za nový a ani byste to nepoznali, jak dobře a citlivě to bylo provedené. Nedávno všechny chrliče prošly pravidelnou renovací, kterou si můžete prohlédnout na videu. Každý chrlič je jiný a tak se při vaší příští návštěvě Hradčan vyplatí upřít zrak i směrem nahoru.

Foto: Tilman2007, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Chrliče na fasádě Katedrály sv. Víta, Václava a Vojtěcha

Notre-Dame už jen za peníze? Byl by to krok správným směrem

Před otevřením se vedou debaty o jedné, poměrně zásadní, změně. Tou by podle ministryně kultury Rachidy Datiové mělo být vstupné ve výši 5 eur. Proti návrhu se okamžitě zvedla vlna odporu hlavně ze strany katolických institucí a dnes to vypadá, že taková změna neprojde. Vstupné do katedrály zůstane zdarma. Návštěvníci se ale musí připravit na šílené fronty, horší než pořadník na vstupenky na turné skupiny Oasis.

Argument pro zachování vstupu zdarma do určité míry chápu. Katolická církev, která katedrálu provozuje, ji chce zpřístupnit všem. Jenže pět euro, to dnes není moc peněz. Někteří turisté, kteří do města přijedou, dnes zaplatí víc každý den i na turistické taxe. Za ubytovnu jsou to 3 eura, za pětihvězdu je to více než 10 eur.

Ministryně kultury chtěla, aby se výtěžek ze vstupného použil na opravu dalších památek ve Francii. U Notre-Dame se čeká takový nával, že vytvořili rezervační systém a speciální mobilní aplikaci, aby se davy, které sem budou proudit už na jaře příštího roku, podařilo zvládnout.

Foto: Sanchezn, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons

Katedrála Notre-Dame v noci

Zajímalo mě, kolik lidí zajímá Notre-Dame. Už před požárem to podle mnoha zdrojů byla nejnavštěvovanější památka v Paříži s cca. 12 miliony návštěvníků ročně. Příštích několik let bude zájem určitě vyšší. Ale i kdyby přišlo „jen“ 12 milionů lidí, vybralo by se na vstupném 60 milionů eur každý rok. To by asi pomohlo mnoha menším památkám ve Francii. Kdo je z menších měst a vesnic, určitě ví, jak těžké je sehnat peníze na renovaci místních kulturních památek. Víme to ale i v Praze. I na svatovítské varhany se dělala sbírka.

Vstupné ve výši 5 eur by neodradilo skoro nikoho. Kdo má na cestu do Paříže, na pobyt a stravování tam, najde i 5 euro na jednu z dominant města. Úplně stejné vstupné se platí u Duoma v Miláně a na mnoha dalších místech. A komu je líto těch 5 euro dát, aspoň uvolní místo ve frontě někomu, koho katedrála zajímá víc. Pro zvláštní případy, jako jsou sociálně slabí, lze vymyslet slevy nebo výjimku v podobě vstupu zdarma. V dnešní době proto nedává smysl nechávat vstup do katedrály zdarma.

Anketa

Vadilo by vám zaplatit 5 eur, tedy asi 125 korun, za vstup do katedrály Notre Dame v Paříži?
Ano
13,2 %
Ne
86,8 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 53 čtenářů.

Zdroje:

Návštěvy Paříže

Požár Notre-Dame v roce 2019

https://www.radynacestu.cz/magazin/notre-dame-de-paris/

https://www.stream.cz/domaci-9257/chrlice-na-katedrale-svateho-vita-prosly-renovaci-vylezli-jsme-s-kamerou-na-leseni-65176875

https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/francie-chram-notre-dame-pozar-znovuotevreni-cirkev-turiste-slavnost-mse.A241118_093623_eko-zahranicni_jadv

https://www.echo24.cz/a/HU2my/zpravy-svet-katedrala-notre-dame-se-znovu-otevre-verejnosti-navstevnici-mozna-budou-muset-platit-vstupne

https://www.statista.com/statistics/991935/cultural-sites-attendance-paris-france/

https://www.svatovitskevarhany.com/

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz