Hlavní obsah
Názory a úvahy

Pirátům může odchod z vlády vrátit image protestní strany

Foto: Piráti, Flickr, CC BY-SA 2.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0>, via Wikimedia Commons

Pirátští poslanci

Piráti nezažívají dobré období. Drtivý ústup ze scény po sněmovních volbách a eurovolbách korunovaly ty krajské. Piráti teď mají jen 4 poslance, 1 europoslance a 2 ministry. Konec ve Fialově vládě je ale může polít živou vodou.

Článek

Skomírající pirátská strana dostávala v poslední době jednu ránu za druhou. Po nedávné prohře v krajských volbách, kde se jako mávnutím čarovného proutku stalo, že se 99 krajských zastupitelů v dresu Pirátů proměnilo na pouhé 3, korunu pirátskému utrpení nasadil premiér Petr Fiala. Ten v překvapivé a chaotické akci odvolal nejviditelnějšího pirátského politika, ministra pro digitalizaci Ivana Bartoše.

Tím spustil lavinu, protože Piráti vnímají Fialovo jednání v této věci jako podraz. Je pravda, že premiér Fiala se zachoval nesolidně přinejmenším v tom, jakým způsobem Bartošovi odvolání z funkce oznámil. Bartoš byl navíc místopředsedou vlády. Byl tedy ve funkci, u které by možná šlo čekat malinko speciální zacházení.

Pirátská očista

Piráti teď zažívají i vnitřní krizi. Na pirátském fóru se množí návrhy k odvolání různých pirátských politiků podle toho, kterému křídlu Pirátů se zrovna znelíbili. Svou liknavostí v otázce rezignace se mnoha Pirátům znelíbil ministr zahraničí Jan Lipavský. Z jeho vyjádření po konci Bartoše lze číst, že by rád ministrem zahraničí zůstal a méně podstatné pro něj je, v jakém dresu to bude. To třetí pirátský ministr Šalomoun drží s Bartošem basu a oznámil, že vláda ve stávající podobě opravdu končí. Tedy zřejmě i on sám.

Je proto docela pravděpodobné, že Lipavský přestane být Pirátem. Strana bude mít po odchodu z vlády (a opakovaných volebních prohrách posledních let) mnohem méně státem placených funkcionářů a mohli by ji opustit „fanoušci úspěchu“, kteří se v politice i ve sportu přidávají vždy tam, kde se zrovna daří a kde je to módní. Pirátům by mohli zůstat jen jejich pravověrní a s novým nebo staronovým vedením by zeštíhlená strana vykročila do jednoho roku vyhnanství v opozici.

Foto: Pirátská strana, Public domain, via Wikimedia Commons

Takhle si Piráty pamatuju. Sympatická a svěží kampaň, rebelství. To jim získávalo body

To by jí právě mohlo pomoct k chycení ztraceného dechu. Lze očekávat, že oslabená koalice se bude s blížícími se parlamentními volbami stále více hašteřit mezi sebou navzájem a možná se dočkáme i nových skandálů, které dalece zastíní nepovedenou digitalizaci stavebního řízení od Ivana Bartoše. Pokud by se navíc skandály týkaly korupce nebo nějakého mafiánského přístupu k politice, Pirátům by tím koaliční strany nahrály na smeč. Tohle jsou totiž zrovna ty fráze, které Piráti používají teď, když z vlády odchází.

Kdyby se Piráti dokázali proti vládě vymezit tak, aby nepůsobili zoufale, ale naopak rozumně, pro mnoho voličů budou za rok představovat jedinou alternativu. Určitě existuje mnoho vládních voličů, kteří stejně jako já nejsou úplně spokojeni se směřováním země, ať už jde o vysoký schodek státního rozpočtu pro rok 2025, o zvyšování daní i přes sliby o opaku, nebo třeba o nezvládnuté zdravotnictví, kde chybí léky. Když už jsme u té neschopnosti ministrů, to je přesně důvod, proč už měl dávno skončit ministr Vlastimil Válek.

Už to bude jiná protestní strana než dřív

S jednou věcí ale Bartoš, Richterová a spol. nemohou počítat. Piráti už nikdy nebudou ta trendy strana pro mladé. Tou byli před deseti, patnácti lety, když ovládli internet. Voliči Pirátů zestárli, dnes je jim často mezi 30 a 40 lety, mají rodiny, povinnosti, jiný pohled na svět. I proto jich ubylo. Vzpomeňte si na archivní video, kde k Pirátům včetně Ivana Bartoše mluví Miroslav Kalousek (s humorem, ale také vulgárně) jako k pubertálním klukům. Takhle je dnes už nikdo nevnímá a už by asi nešlo zopakovat situaci, kdy předseda jiné politické strany Pirátům žoviálně nadává a všichni se u toho baví.

Dnes už se Piráti musí ucházet o voliče takřka ve středním věku. Právě o ty, kteří už jim někdy dříve svůj hlas dali. Třeba si v té politické bídě, která nás do parlamentních voleb čeká, tihle lidé zase vzpomenou, že Piráti jsou docela normální liberální strana, která má sice docela dost chyb, ale je protiváhou k vládě pro každého voliče, který prostě nemůže s čistým svědomím volit populisty z ANO, SPD, Motoristů a podobných partiček. Na to se ale musí Piráti liberální stranou zase stát.

K tomu by mělo stačit relativně málo. Aby Piráti už nedělali žádné do očí bijící chyby. Aby nepřipomínali komunisty light. A aby si vzpomněli, co jim v první řadě přineslo hlasy na začátku, když ještě byli mimoparlamentní stranou. Byl to odpor proti establishmentu a snaha přemýšlet jinak. V těch slovech o kmotrech a mafii, která zaznívala při odchodu Pirátů z vlády, jako kdybych slyšel, že si na to někdo z Pirátů alespoň mlhavě vzpomněl. Tak jim budu držet palce, ať se to povede. Kdyby totiž Piráti selhali a stranu už nedokázali oživit, na politickém trhu vznikne díra. To říkám jako člověk, který volí jinou stranu.

Anketa

Dokážou Piráti jako opoziční strana ožít?
Ano
25,5 %
Ne
74,5 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 188 čtenářů.

Zdroje:

https://www.reflex.cz/clanek/reflex-podcast/126888/vladni-krize-kam-prestoupi-lipavsky-zachrani-piraty-nechutny-hrib-nebo-bohaty-zenich-ze-senatu.html

https://www.e15.cz/domaci/pirati-mluvi-o-konci-ve-vlade-je-to-jen-technikalie-rekl-michalek-1418807

https://www.mfcr.cz/cs/ministerstvo/media/tiskove-zpravy/2024/vlada-schvalila-navrh-statniho-rozpoctu-na-rok-202-57156

Sledování politického dění v ČR

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz