Článek
Osobně považuji týrání zvířat za jeden z nejhorších zločinů, kterých se člověk může dopustit. Násilí na bezbranných tvorech je naprostý hnus, ale bohužel není v Česku dostatečně trestáno. Všichni známe případy týraných zvířat. Někdy jde o šílené majitele, kteří svým mazlíčkům ubližují, jindy jsou to ziskuchtiví lidé, kteří na zvířecím utrpení vydělávají, ať už jde o množírny nebo pašování zvířat.
Snad každý souhlasí s tím, že tohle všechno je strašlivě špatně. Mám pocit, že i moje okolí považuje týrání zvířat za mimořádně odporný zločin. Tak proč se netrestá? Zvíře se u soudů domáhá spravedlnosti těžko. Je pořád bráno jako věc, a to je strašně nespravedlivé. Lidští šmejdi, kteří provozují množírny, odcházejí od soudů často s podmíněnými tresty. Dokonce i v případě, kdy jejich sobeckostí trpí desítky zvířat. Někdo se tu baví utrpením němých tváří, nebo na něm dokonce vydělává, a směje se všem do ksichtu. Náš stát se s tyrany neumí vypořádat.
Tyrani zvířat mají sedět
Proč? Jsme snad ve 21. století. Soudy by mohly zohledňovat vývoj společnosti a společenskou poptávku po tom, aby byly lidské zrůdy, kterými tyrani zvířat jsou, trestáni spravedlivě. Tím chci říct, že mají končit za mřížemi. Teď to vypadá, že se tímhle směrem české soudy posouvají. Chce se říct „no konečně“.
Šmejd, který málem utrápil svého dvouletého pejska Bladea k smrti, se vymlouval na psychické problémy. Soudkyně mu to nesežrala. Tyran Martin Tomaštík dostal dva roky natvrdo. Pejska nechával doma zavřeného, nevenčil ho a neumožnil mu přístup ke krmení ani k vodě. Blade přežil jen díky své vlastní houževnatosti, když pil i vodu ze záchodu a z okenního parapetu. Chudáka vyhublého na kost si v okně všimli pohotoví sousedé a tím mu zachránili život.
Čím více poznávám lidi, tím více miluji psy.
Tomaštík pejska vyhladověl na půlku jeho normální váhy. Soud popsal, že Blade zažíval celé měsíce utrpení kvůli nedostatku vody a potravy. V okamžiku, kdy byl z bytu zachráněn, ho podle veterinářů dělilo od smrti maximálně 48 hodin. A stát málem znovu selhal. Státní zástupce i v tomto hrozném případě navrhnul pro Tomaštíka jen podmíněný trest na tři roky. To jsou podle mě úplně zbytečné tresty, které pachatele od týrání zvířat neodradí. Proto jsem rád, že se paní soudkyně Eva Šišperová rozhodla Tomaštíka na dva roky zavřít. Žádná podmínka, ale Tomaštík si má jít sednout do vězení, kde ostatní vězni budou vědět, že týral zvířata. Soudkyně tak doufám vytvořila precedens pro další tyrany zvířat.
Vynesení rozsudku nad Tomaštíkem zaznamenali novináři na video. Tomaštík se na místě proti rozsudku odvolal. Já doufám, že odvolací soud mu trest minimálně potvrdí. Protože Tomaštíkovi hrozilo až šest let vězení, je tam i prostor pro zlepšení. Tyrani zvířat nemají zůstávat na svobodě. Případ budu dál sledovat a kdyby odvolací soud Tomaštíkovi trest změnil jen na podmínku, bude to pro mě obrovské zklamání.
Článek skončí dobrou zprávou. Pejska Bladea se podařilo veterinářům opatrnou péčí zachránit. Brzo si našel nové páníčky a dnes se i navzdory prožitému utrpení má dobře. Možná ale bude k adopci, protože v článku píšou, že jeho současný domov je jen přechodný, protože rodina se stará o více zvířat. Takže jestli jste ze Slovácka a chtěli byste pejska, sledujte jeho příběh dál.
Anketa
Zdroje:
https://www.idnes.cz/olomouc/zpravy/rapotin-mnozirna-soud-rozsudek-trest-podminka.A240129_134517_olomouc-zpravy_stk
https://www.denik.cz/krimi/soud-tyrani-psa-blade-uherske-hradiste-rozsudek-okresni-soud-20250417.html
https://www.novinky.cz/clanek/krimi-za-tyrani-psa-dva-roky-na-tvrdo-40517798
https://www.expres.cz/zpravy/blade-tyrani-uherske-hradiste-martin-tomastik.A240320_141347_dx-zpravy_stes