Hlavní obsah
Příběhy

Péťo, podejte mi zkumavku

Foto: Petr Šimáček / ChatGPT

Ilustrační foto

Stačilo jedno oslovení a obyčejná návštěva lékaře se změnila v malou komedii. Někdy opravdu stačí pár vteřin, aby byl den o něco lidštější.

Článek

Návštěvy lékaře většinou nepatří mezi události, na které se člověk těší. Ani já jsem ten den v Thomayerově nemocnici v pražské Krči neočekával nic mimořádného.

Na obrazovce se objevilo číslo 15 a vedle něj ordinace číslo 6.

Vstal jsem a vešel dovnitř.

„Dobrý den, posaďte se,“ usmála se paní doktorka.

Posadil jsem se a čekal na obvyklé otázky.

Místo toho zaznělo:

„Péťo, dejte mi zkumavku.“

Zarazil jsem se.

V hlavě mi problesklo, jestli jsem něco nepřeslechl. Na odběrech jsem byl přece už včera. Žádnou zkumavku jsem nedostal a rozhodně jsem si žádnou nepřinesl.

„Paní doktorko, promiňte, ale já žádnou zkumavku nemám.“

Tentokrát znejistěla ona.

Několik vteřin jsme na sebe nechápavě hleděli.

Pak paní doktorka propukla v upřímný smích.

A vzápětí i zdravotní sestra sedící naproti ní.

„Já to říkala sestře,“ smála se doktorka. „Ona je Péťa!“

Ukázala na sestru.

A tehdy mi to došlo.

„Aha,“ rozesmál jsem se také. „Jenže já jsem Petr. A doma mi taky říkají Péťa.“

V tu chvíli se celá ordinace proměnila v malé divadlo.

Smáli jsme se všichni tři.

Atmosféra byla od té chvíle úplně jiná.

Vyšetření probíhalo v pohodě a člověk měl pocit, že nesedí v ordinaci mezi cizími lidmi, ale mezi známými.

Nakonec přišla na řadu i injekce.

„Tak, Péťo, dáme včeličku,“ zahlaholila rozesmátá sestra.

Poslušně jsem natáhl loket.

Když bylo po všem, odhodlal jsem se k malé odvetě.

„Děkuji, sestřičko Péťo.“

Tentokrát se zasmála ona.

A myslím, že pochopila, že tenhle souboj už skončil nerozhodně.

Když jsem odcházel z ordinace, uvědomil jsem si, jak málo někdy stačí k dobré náladě.

Jedno nedorozumění.

Jeden společný smích.

Jedna vtipná lékařka a její pohotová kolegyně.

V době, kdy si lidé často stěžují na zdravotnictví, fronty, čekání a stres, jsem si z ordinace odnesl něco úplně jiného.

Pocit, že za všemi počítači, přístroji, kartami pacientů a zdravotními záznamy pořád stojí lidé.

A že právě tyhle malé lidské epizody dokážou někdy vylepšit den víc než jakýkoli lék.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít publikovat svůj obsah. To nejlepší se může zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz