Článek
Jezdíte autem, nebo ho vlastníte? Občas se nevyhnete přestupku. Pokud dostanete pokutu na místě asi se o podvod nejedná. Ale čím dál častěji jsou pokuty vymáhány online.
Nejčastěji se jedná o písemnost zaslanou na Vaše trvalé bydliště od policie nebo celní správy. Kdo má datovou schránku a vozidlo je k této schránce přiřazeno, může dostat požadavek na zaplacení nedoplatku za pokutu přes tuto schránku. Jak čas běží objevují se nové formy výzev, takže nikoho asi moc nepřekvapí když na pokutu upozorní automat v telefonu, nebo SMS. O tom, že se jedná o podvod se vůbec nemusíte dozvědět, pokud nejste obezřetní.
Automat v telefonu mluvil bezchybnou, byť strojovou češtinou. Srozumitelně upozornil na nedoplatek pokuty za pravomocný přestupek vymáhaný Celní správou a přes zaslání číselného kódu pokračoval v komunikaci. Zavěsil jsem, nemám momentálně na sebe psané žádné auto a nelze mě tedy přes žádnou SPZ dohledat. Ale to je spíše náhoda, většina řidičů totiž auto vlastní. Jak situaci posoudit pokud jste vlastník auta? Jednoduše, žádná SPZ není přímo spojena s telefonním číslem vlastníka. Pokud tedy o žádné pokutě kdy Vás policie identifikovala nevíte, jedná se vždy o podvod.
Bohužel tak jasné to každému být nemusí, zvláště pokud nějakou pokutu nedávno dostal. Pokud budete postupovat podle pokynů podvodníka, buďte si jisti, že si naběhnete.
Další upozornění je, že státní orgán se musí sám věrohodně identifikovat, což je při běžném hovoru nemožné. Osobně používám ještě jednu vychytávku, aplikaci na nevyžádaná volání, v 90 % mě upozorní ještě před přijmutím hovoru na hodnocení volajícího čísla podle recenzí ostatních. Pokud si chcete ověřit, že se jedná o podvod, na internetu většinou dohledáte jeho popis.
Držím všem palce ať si nenaběhnete.
Anketa
Přitom řešení není tak složité. Postačí možnost ověření identity toho, kdo vám volá, píše, nabízí něco na internetu nebo Vás kontaktuje na sociálních sítích. EU řeší hodně nesmyslů, ale do tohoto se jí evidentně nechce. Svoboda, nebo otevřené dveře podvodníkům.