Hlavní obsah

LEX OZE 3 - legislativa bateriových úložišť a zavedení flexibility a agregace má na kahánku

Foto: pixabay

Solarni baroni vítězí

Senát brzdí zpětné kontroly ziskovosti starých solárních elektráren, které navrhuje ministr Stanjura. Ten chce chránit státní rozpočet před překompenzacemi, zatímco senátoři hájí dotované slunce. Kde asi udělal Stanjura chybu.

Článek

Senát v roli sluneční clony: Stanjura tahá za rozpočtové páky

Když se senátní Hospodářský výbor jednomyslně postavil proti zpětným kontrolám ziskovosti solárních elektráren, působilo to, jako by na oblohu vytáhli sluneční clonu. „Nechte je svítit, vždyť jsme je dotovali, tak ať mají radost!“ mohlo by znít neoficiální motto senátorů.

Na druhé straně ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) přinesl pragmatický argument: „Pokud někdo vydělává víc než 8,4 %, porušuje evropská pravidla.“ Proč by měl stát dál platit někomu, kdo už si na dotacích udělal vlastní miniekonomický ráj? Zjednodušeně řečeno – Stanjura říká, že slunce je zdarma, ale tiskárna na peníze už nikoliv.

Senát se tak ocitl v roli advokáta solárních elektráren z let 2009–2010, kdy se na obnovitelných zdrojích bohatlo rychleji než na kryptoměnách. Ale Stanjura připomněl, že státní kasa má své limity. A navíc – kdybychom se teď začali všichni tvářit, že překompenzace jsou v pořádku, tak už příště radši dotujme rovnou zmrzlináře. Alespoň budeme mít chladnější hlavy.

Zkrátka a dobře, Stanjura tady není pro to, aby si někdo dělal z rozpočtu sluneční pláž. Senát by si měl rozmyslet, jestli se chce dál schovávat pod tímhle zastaralým solárním deštníkem, nebo konečně pustí trochu světla i na běžné daňové poplatníky.

Pokud Senát pošle LEX OZE 3 zpět do Sněmovny, riskuje, že místo čisté energetické budoucnosti budeme čistit státní kasu od sankcí za 8,5 miliardy korun. Ty hrozí za zpoždění při zavádění evropských pravidel pro akumulaci, agregaci a energetickou flexibilitu. Možná by si senátoři měli méně naslouchat lobby Solárních baronů, ale i těm co je zvolili.

Ministr Stanjura se sice pustil do boje proti „solárním baronům“, ale v zápalu škrtání udělal zásadní chybu – do zpětných kontrol zahrnul i malé FVE nad 30 kWp. Ty sice výkonově moc vody nenamíchají a často slouží hlavně pro vlastní spotřebu, ale zato jich je jak hub po dešti. A co hůř – chtít po nich účetnictví z dob, kdy ještě frčely tlačítkové Nokie, je ideální recept na chaos.

Senátoři teď mohou Stanjuru přechytračit jeho vlastní logikou, a zatímco se budeme smát, jak se jeho plán hroutí, nezapomeňme na jedno: ty dotace stejně nakonec zaplatíme my. Takže se možná nesmějeme sluneční energii, ale vlastní dani za ministerskou zbrklost.

Anketa

Měl by stát zasáhnout proti solárním baronům?
Ne.
8,2 %
Ano, pokud vydělávají více než mohou dle smluv.
10,6 %
Ano i za cenu prohraných arbitráží.
77,6 %
Je mi to jedno.
3,6 %
Celkem hlasovalo 85 čtenářů.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz