Hlavní obsah
Finance

Líné socky vs. realita: Kdo doopravdy bere dávky a komu to vlastně vadí?

Foto: pixabay

Bez českých dětí náš národ vymře.

Ach, ti líní povaleči, co jen natahují ruce pro dávky! A co na tom, že většina příjemců jsou pracující rodiče, samoživitelé a senioři? Předsudky přece zní líp než fakta, že?

Článek

Ach, jak je osvěžující žít ve společnosti, kde jsou všichni přesvědčeni, že sociální dávky jsou výhradně doménou líných povalečů, kteří se vyhýbají práci jako čert kříži. Koneckonců, kdo by chtěl podporovat rodiny s dětmi nebo pracující s nízkými příjmy? To by bylo přece příliš… lidské.

Veřejná debata o sociálních dávkách se často točí kolem zneužívání systému. Někteří lidé si představují, že sociální podporu pobírají především ti, kteří nechtějí pracovat. Tato představa, ač nepodložená daty, ovlivňuje postoj k celému systému sociální pomoci, včetně podpory rodin s dětmi.

Statistiky ukazují, že naprostá většina příjemců sociálních dávek jsou důchodci, pracující lidé s nízkými příjmy nebo rodiče pečující o děti. Lidé, kteří dlouhodobě nepracují a pobírají dávky, tvoří jen zlomek všech příjemců. Přesto právě tato skupina dominuje mediálním debatám a politickým diskusím.

Negativní pohled na sociální dávky dopadá i na ty, kteří si podporu zaslouží a potřebují ji – zejména na rodiny s dětmi. Veřejná debata často nerozlišuje mezi rodiči, kteří pobírají rodičovský příspěvek nebo přídavky na děti, a lidmi, kteří se práci vyhýbají. Výsledkem je tlak na omezování sociálních výdajů, přísnější podmínky pro získání podpory a zvyšující se administrativní zátěž.

Experti se shodují, že je nutné změnit způsob, jakým se o sociálních dávkách mluví. Místo soustředění se na extrémní případy by se měla zdůraznit realita – že dávky pomáhají hlavně pracujícím rodinám s nízkými příjmy, samoživitelům a lidem v tíživých životních situacích.

Obraz „nepřizpůsobivých, kteří nechtějí pracovat“ je sice mediálně vděčné téma, ale neodráží realitu. Předsudky vůči této malé skupině lidí mají dopad na celou sociální politiku a ztěžují situaci rodinám, které potřebují pomoc. Pokud chceme spravedlivější a efektivnější systém, je nutné přehodnotit veřejnou debatu a zaměřit se na fakta místo na stereotypy.

Takže příště, až budete chtít odsoudit sociální dávky jako nástroj pro lenochy, možná byste měli zvážit, že tím ubližujete těm, kteří se snaží ze všech sil, ale potřebují trochu podpory. Ale kdo by se staral o fakta, když jsou předsudky tak pohodlné, že?

Anketa

Kolik lidí žilo v roce 2018 v chudinských domech, ulicích a čtvrtích.
127.000
11,9 %
201.000
25,4 %
350.000
8,7 %
více jak 500.000
54 %
Celkem hlasovalo 126 čtenářů.

https://csu.gov.cz/kraje-spolecne/socialni-davky?

https://www.penize.cz/davky-v-hmotne-nouzi/336613-prehled-kolik-lidi-cerpa-socialni-davky?

https://www.sdg-data.cz/cr-2030/obce-a-regiony/pocet-a-podil-prijemcu-prispevku-na-zivobyti-pomoci-v-hmotne-nouzi?

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz