Hlavní obsah
Názory a úvahy

Média jako drogová závislost: Senzace, co ničí životy

Foto: Pixabay

Vítejte v éře, kde média vaří senzaci jako guláš! Reportéři, režiséři a majitelé se smějí nad tragédií, zatímco policista pod tlakem nevyměnil lidskost za divadelní zážitek, ale za svůj život a rodinou tragédii.

Článek

Moderní mediální průmysl se proměnil v bezcitný stroj, který hledá šok a senzaci za každou cenu. V honbě za sledovaností se často zapomíná na lidskou důstojnost a etické hranice, což vede k situacím, kdy se skutečné lidské osudy stávají pouze „produktem“, který lze volně editovat a prodávat.

Příkladem je tragický případ z reality show Výměna manželek, který popisuje několik renomovaných zdrojů, včetně článku na Novinky.cz a informací z Deník.cz. V srpnu 2020 se při natáčení tohoto pořadu odehrála řetězová reakce, která zanechala nenapravitelnou stopu.

Podle rozsudku Okresního soudu v Opavě byl externímu režisérovi, Janu B., uložen podmíněný trest v délce 20 měsíců s dvouletou zkušební lhůtou. Režisér údajně opakovaně vyvíjel psychický nátlak na jednoho z účastníků – policistu ze Slavkova na Opavsku. Ten byl vedle jiné psychické zátěže, jež vyplývala z komplikovaného osobního života, nucen pronášet kontroverzní a rasistické výroky před kamerami. Synové zesnulého později uvedli, že jejich otec byl vystaven hrozbám pokut a profesní ztrátě, což ho přivedlo do stavu bezvýchodnosti. Krátce poté, co se obracel na nadřízené s žádostí o ukončení služebního poměru, spáchal sebevraždu oběšením – po osmi dnech natáčení, kdy se mediální tlak vyostřil na nezvládnutelnou míru (Novinky.cz, Deník.cz). Znalci potvrdili, že policista netrpěl žádnými duševními poruchami, jeho čin byl přímo důsledkem extrémního tlaku a manipulace.

Tento případ je jasným důkazem toho, jak se mediální prostředí, poháněné touhou po senzaci, může chovat jako drogová závislost. Zpočátku poskytuje vzrušení, adrenalin a rychlý úspěch, ale postupně přináší cynismus, vyhoření a v krajním případě – nenapravitelné škody na životech. Média, která se neštítí překračovat etické meze, nutí své zaměstnance k jednání, jež ohrožuje nejen oběti reportáží, ale i samotné tvůrce, kteří se stávají součástí systému bezcitného zneužívání lidských příběhů.

Odpovědnost za tyto tragické události nese nejen redakční personál, ale především majitelé a vedení mediálních firem, kteří volí strategii zisku nad lidskostí. Jejich rozhodnutí a tlak na senzaci mají dalekosáhlé morální i materiální důsledky pro celou společnost – vedou k degradaci společenských hodnot a ničí životy, které už nelze navrátit zpět.

Takový postoj a kritická reflexe by měla být výzvou k odpovědnějšímu přístupu v mediálním průmyslu, kde by lidská důstojnost a etika měly být vždy na prvním místě.

Anketa

Chovají se současná česká média morálně?
Ne. Baví mě to.
0 %
Žádný problém nevidím.
0 %
Občas to přehání.
15,4 %
Musím dávat pozor na co se dívám.
7,7 %
Co dávají je často odporné.
76,9 %
Celkem hlasovalo 13 čtenářů.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz