Článek
Po jednání v Jeruzalémě s americkým ministrem zahraničí Marcem Rubiem Netanjahu uvedl, že obě země pracují na naplnění Trumpovy „odvážné vize“. Rubio plán označil za průlomový.
„Máme společnou strategii, ale nemůžeme sdílet všechny její detaily,“ řekl Netanjahu a varoval, že pokud teroristická organizace Hamás nepropustí izraelská rukojmí, Izrael je připraven „otevřít brány pekla“, čímž zopakoval Trumpova nedávná slova.
Izraelský krajně pravicový ministr financí Becalel Smotrič uvedl, že přesídlení Palestinců by mohlo začít brzy a že „obnovené bombardování“ urychlí jejich odchod. Dodal, že po dalších bojích „nebude v Gaze nic, co by tam Palestince drželo“
Chce se vám zvracet?
Česká vláda, dlouhodobě známá svým proizraelským postojem, pečlivě sleduje aktuální vývoj týkající se plánů na přesídlení palestinského obyvatelstva z Pásma Gazy. Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský v minulosti opakovaně vyjádřil podporu Izraeli, zejména v kontextu jeho práva na sebeobranu proti teroristickým útokům. Například v říjnu 2023, po útocích hnutí Hamás, uvedl: „Jsem znechucen teroristickými útoky na Izrael. Důrazně odsuzuji takové barbarské chování! Stojím za Izraelem a jeho právem na sebeobranu v takto těžké chvíli.“
Co se týče současného plánu na přesídlení Palestinců a přeměnu Pásma Gazy na rekreační oblast pod americkou správou, česká vláda dosud nevydala oficiální stanovisko. Je však pravděpodobné, že jak vláda, tak ministr Lipavský budou zvažovat nejen bezpečnostní aspekty a podporu Izraele, ale také otázky mezinárodního práva a humanitární důsledky takového kroku. V minulosti Česká republika prokázala ochotu poskytovat humanitární pomoc v krizových oblastech, což naznačuje, že by mohla hrát konstruktivní roli i v tomto případě.
Vzhledem k absenci konkrétního vyjádření je třeba vyčkat na oficiální prohlášení české vlády či ministra Lipavského, které by objasnilo jejich postoj k tomuto citlivému a komplexnímu tématu.
Tak co teď, zabalí se zase do izraelských vlajek a podpoří genocidu?