Článek
Sloučení České televize (ČT) a Českého rozhlasu (ČRo) zní na první pohled jako docela odvážný, ale možná logický krok. Místo toho, aby tyto dvě instituce bojovaly o diváky a posluchače na YouTube, v podcastech a dalších digitálních platformách, mohly by spojit síly a vytvořit dokonalý mediální mix, který by spojoval to nejlepší z televize i rádia. Představte si třeba ranní zprávy, kde by moderátoři místo kamer mluvili do mikrofonu, zatímco záběry by doplňovaly animované grafy – a vše by se odvysílalo v televizi, na radiových vlnách i online zároveň. Efektivita především!
Jeden ředitel vládne všem
S jedním ředitelstvím by se ušetřilo nejen na platech, ale i na rozhodovacím procesu. Proč mít dva manažerské týmy, když stačí jeden generální superředitel? Kdo by to měl být, je otázka. Možná někdo, kdo má zkušenosti s televizí, rádiem, internetem a ideálně i s politikou, protože by musel vyjednávat s vládou o rozpočtu. Že by Vladimír Železný? Nebo rovnou Karel Šíp?
Zbytečné majetky pryč!
Sloučení by také znamenalo, že část majetku obou institucí by šla „do světa“. Proč držet obří budovy a studia v regionech, kde je poslechovost nebo sledovanost minimální? V éře home office může moderátor ranního bloku vysílat klidně z obýváku, ne? Navíc prodej nepotřebného majetku by mohl naplnit kasu a uvolnit finance třeba na inovace nebo nákup zahraničních licencí.
Financování bez poplatků
Pokud by se veřejnoprávní média financovala přímo ze státního rozpočtu jako mandatorní výdaj, mohlo by to zjednodušit život jak médiím, tak lidem. Žádné honění neplatičů, žádné výmluvy typu „televizi nemám, koukám jen na Netflix“. Peníze by šly přímo, jednoduše, podle vzorce „počet obyvatel krát X korun“. Politici by tak nad rozpočtem měli asi stejný vliv jako teď – jen by odpadlo papírování.
Svoboda médií? Záleží na provedení
Samozřejmě je tu riziko, že by politici chtěli ovlivňovat obsah, ale to by mohli i teď, kdyby se třeba rozhodli změnit výši koncesionářských poplatků. Klíčem je transparentnost a jasná pravidla financování i fungování.
Ať už se to někomu líbí nebo ne, sloučení ČT a ČRo by mohlo být krokem vpřed – pokud se to udělá chytře. Pokud ne, mohli bychom se dočkat dalšího mediálního molochu, který bude mít více ředitelů než skutečných redaktorů. A to by byla škoda.