Článek
Když bojlery spí, zatímco síť křičí „Help!“ Když bojlery spí, zatímco síť křičí „Help!“
Nebo jak český tarifní systém připomíná tank na dálnici – robustní, nespěchá a nezajímá ho provoz okolo.
Je krásné slunečné odpoledne. Fotovoltaiky v celé Evropě jedou na plný výkon, burza elektřiny se tváří jako ztrátová charita a elektřinu by nám málem platili, jen když ji někdo vůbec spotřebuje. Celá evropská síť volá: „Lidi, zapněte si aspoň ten bojler!“ A Česko? Tady si bojler klidně chrní. Je totiž 13:42 – tedy vysoký tarif.
Vítejte v říši dvoutarifních sazeb, kde realita běžného dne roku 2025 spolupracuje s nastavením z roku 1985. Máme sice umělou inteligenci, chytré domácnosti, ale zároveň máme pevně daný režim HDO: nízký tarif běží třeba od 22:00 do 6:00 a jinak máte smůlu, pane bojler. Že je v síti přebytek? Že bychom mohli ulevit přenosové soustavě a ještě ušetřit? Ale prosím vás – vždyť to by přece nedávalo smysl!
A tak český bojler sedí, ruce má složené (tedy stykač vypnutý) a čeká na posvátné „sepnutí nočního proudu“. Je to skoro romantické. A zároveň tragikomické.
Tarif D25d: Když čas je víc než logika
Regulátor si dal práci. Stanovil pevné časy. Nastavil pravidla. A teď už se nesmí měnit. Protože stabilita systému! Protože tradice! Protože… ehm, prostě protože.
Takže i když máme technologie, které umí reagovat na aktuální zatížení, ceny a směry větru, stejně čekáme na impuls jako na poledne z orloje.
Ale pozor – řešení existují!
Třeba se odstěhovat do budoucnosti. Stačí se podívat na tarify s dynamickými cenami. Nebo si pořídit chytré řízení domácnosti. Anebo si aspoň naprogramovat Arduino, které bude z burzy číst záporné ceny a vyhodí z pojistek tu vaši starou HDO krabičku z éry Husáka.
Závěrem?
Až příště uvidíte v televizi, že máme v síti přebytek a musíme „vylévat“ elektřinu do zahraničí za zápornou cenu, vzpomeňte si na svého bojlera. Možná by si rád zavařil, ale má smůlu. Je přece vysoký tarif.