Hlavní obsah
Názory a úvahy

Válka na Ukrajině: Největší vítěz? Kdo prohrál?

Foto: ChatGPT

Poznáváte naši ministryni války? Ne? Já to ChatGPT říkal, že ji moc vylepšuje.

Válka na Ukrajině zničila města, zabila statisíce a rozdělila svět. Ale jeden vítěz je jistý – zbrojařské firmy. Zisky raketově rostou, zatímco planeta, bezpečnost i budoucnost dostávají na frak.

Článek

Zbrojaři si mnou ruce

Když v roce 2022 Rusko vtrhlo na Ukrajinu, málokdo si dokázal představit, že o tři roky později bude válka stále v plném proudu. Desetitisíce mrtvých, miliony uprchlíků, města srovnaná se zemí a globální nejistota. Ale kdo vlastně vyhrál? Demokracie? Ne. Rusko? Těžko říct. Ukrajina? Zatím sotva.

A pak tu máme jednoznačné vítěze – zbrojařské firmy. Ty si mohou gratulovat, protože ať už válka dopadne jakkoliv, jejich bankovní účty jsou v rekordním plusu.

Zbraně, zbraně, zbraně!

Jakmile válka začala, rozjela se obří zbrojní horečka. Rusko muselo nastartovat výrobu dělostřeleckých granátů a dronů, protože jich na bojišti mizely statisíce. Evropské státy, donedávna pacifistické a posedlé elektromobily, najednou začaly pumpovat miliardy do tanků, raket a stíhaček. A v USA? Tamní zbrojařské koncerny si musely najmout nové účetní, protože sčítání rekordních zisků je fuška.

Lockheed Martin, Raytheon, Rheinmetall, BAE Systems, Rostech… všichni mají Vánoce každý den. A nejlepší na tom je, že čím déle konflikt trvá, tím víc peněz teče.

Vedlejší efekty? Nic moc

Mezitím se svět potýká s důsledky. Města na Ukrajině vypadají jako kulisy pro postapokalyptický film. Do vzduchu se uvolnily tuny skleníkových plynů, protože válka je ekologická asi jako požár ropného pole. K tomu připočítejme fakt, že Evropa, místo aby se soustředila na podporu porodnosti a vzdělání, teď přemýšlí, kam dát další miliardy na zbraně.

A co bezpečnost? Ta se sice posílila, ale za cenu toho, že lidé jsou stále více sledováni, kontrolováni a omezováni. A pokud se někdo odváží říct, že by bylo fajn mít mír, je hned podezřelý z proruské propagandy.

Jaderná loterie

Aby toho nebylo málo, hrozba jaderného konfliktu visí ve vzduchu. Stačí jedna chyba, jeden přehmat a místo tankových bitev budeme řešit atomové hřiby nad Evropou. Ale co, zbrojaři už teď určitě připravují nabídku na „pokonfliktní rekonstrukci“ – včetně dodávek nových zbraní, samozřejmě.

Kdo tedy vyhrává?

Obyčejní lidé to nejsou. Ti umírají, chudnou, bojí se o budoucnost a řeší, zda si budou moci dovolit topit. Ale zbrojařské firmy? Ty otevírají šampaňské.

Takže pokud hledáte skutečného vítěze války, nemusíte jezdit na frontu. Stačí se podívat na burzovní indexy. Až se jednou konflikt skončí, můžeme si být jistí jedinou věcí – zbraně nikdy nevyjdou z módy.

Anketa

Máme teď více zbrojit?
Jistě, minimálně 5% HDP.
28,6 %
Ano. 3% HDP.
17,9 %
2% HDP.
6 %
Proč? Rusko je na kolenou.
3,6 %
Pokud nás zase zradí, žádné zbraně nepomůžou.
43,9 %
Celkem hlasovalo 84 čtenářů.

A teď vážně. Jak to opravdu bylo.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz