Článek
Vítejte ve fascinujícím světě zeleného lobingu, kde ekologie není jen otázkou ochrany planety, ale i pěkně tučného byznysu. Nedávno praskl skandál v Bruselu: Evropská unie prý štědře financovala ekologické neziskovky, aby jí pomáhaly prosazovat „správnou“ zelenou politiku. To je asi jako kdybych si z vašeho účtu zaplatil PR kampaň, ve které bych vás přesvědčoval, že mi máte dát ještě víc peněz.Vítejte ve fascinujícím světě zeleného lobingu, kde ekologie není jen otázkou ochrany planety, ale i pěkně tučného byznysu. Nedávno praskl skandál v Bruselu: Evropská unie prý štědře financovala ekologické neziskovky, aby jí pomáhaly prosazovat „správnou“ zelenou politiku. To je asi jako kdybych si z vašeho účtu zaplatil PR kampaň, ve které bych vás přesvědčoval, že mi máte dát ještě víc peněz.
Dotace jako perpetuum mobile
Jak to celé fungovalo? Zjednodušeně řečeno: Evropská komise posílala peníze ekologickým organizacím, ty za ně lobbovaly u politiků, aby přijali ještě přísnější zelená opatření – a tím zajistily, že se na podobné projekty v budoucnu vyhradí ještě víc peněz. Klasický příklad dotačního perpetua mobile, kdy granty nejsou cílem, ale prostředkem k získání dalších grantů.
Kdo za tím stojí?
Podle uniklých informací (ne, žádný whistleblower se nekonal, jen si někdo špatně zamkl excelovou tabulku) šly peníze například organizacím sdruženým pod European Environmental Bureau. Ty se sice tváří jako nezávislé občanské iniciativy, ale jejich rozpočty by leckterý startup blednoucí v garážové kanceláři označil za sen.
Kde se stala chyba?
No, pokud jste si mysleli, že EU pečlivě hlídá, kam tečou její peníze, měli byste se nad tím zamyslet ještě jednou. Systém, kde si ekologické neziskovky fakticky platí samy sobě za podporu své agendy, je v podstatě legální, protože – jak tvrdí Evropská komise – jde o „strategickou podporu udržitelného rozvoje“.
Co z toho plyne?
Možná bychom si měli vzít příklad a založit si vlastní „neziskovku“. Co třeba Spolek pro Spravedlivé Dotace? Jeho cílem by bylo lobbovat za to, aby se dotace dávaly jen těm, kteří je skutečně potřebují – například Spolku pro Spravedlivé Dotace. A pokud byste přispěli, slibujeme, že vás přesvědčíme, že nám máte přispět ještě víc!
Tak co myslíte? Bude zelené lobování pokračovat, nebo se konečně dočkáme průhledného financování? Možná, ale jediná skutečně zelená jistota jsou ty miliardy eur, které v Bruselu dál proudí tím správným směrem.
Anketa
https://www.forum24.cz/skandal-v-bruselu-evropska-unie-dotovala-ekologicke-neziskovky-ktere-mely-lobbovat-za-zelenou-politiku