Článek
Když jsem poprvé otevřel knihu Problém tří těles od čínského autora Cch’-sin Liua, netušil jsem, že se ponořím do jednoho z nejzajímavějších sci-fi světů, jaké jsem kdy poznal. Hned zpočátku mě oslovila kombinace vědecké preciznosti a lidského příběhu, které dohromady vytvářejí fascinující a nečekaně komplexní dílo.
Příběh se odvíjí v nelehkém období čínské kulturní revoluce, která slouží jako neméně důležitý rámec pro osudy hlavních postav. Mladá vědkyně Ye Wenjie je svědkem nelítostné brutality, která zásadně ovlivní její život i pohled na svět. Právě ona se stává klíčovou postavou v kontaktu s mimozemskou civilizací Trisolarany, což je pro čtenáře vstup do spletitého, často děsivého, ale vždy poutavého sci-fi vesmíru.
Co činí Problém tří těles tak výjimečným, je nejen originální příběh, ale i způsob, jakým Liu propojuje tvrdou vědu s filozofickými úvahami o lidskosti, morálce a smyslu existence. Od kvantové fyziky přes virtuální realitu až po otázky přežití lidstva v obrovském a lhostejném vesmíru – kniha vás nutí přemýšlet a vnímat svět novým způsobem.
Styl Cch’-sin Liua je přitom neobvyklý. Jeho psaní je pečlivé, téměř vědecké, ale přitom neztrácí emocionální hloubku. Postavy nejsou jen bezduché figurky v dějové hře – jsou to bytosti s váhami a motivacemi, které vás donutí zamyslet se nad tím, co je správné a co může být ospravedlnitelné v extrémních situacích. Ye Wenjie je v tomto směru velmi zajímavá postava, která zrcadlí lidské zoufalství i naději.
Popisy trisolarské civilizace jsou zároveň fascinující i znepokojivé. Autor dokáže vykreslit svět, který je pro nás úplně jiný, a přitom uvěřitelný. Je to místo, kde přírodní zákony a životní podmínky dávají vzniknout zcela novým pravidlům a vyvolávají otázky o povaze života a inteligence.
Pro českého čtenáře může být určitým oříškem orientace v čínských jménech a kulturních detailech. Jména jako Ye Wenjie nebo Wang Miao vyžadují trochu zvyku, a někdy je třeba zpomalit, aby si udržel přehled o postavách. Tato drobná komplikace však nijak nesnižuje hodnotu knihy, spíše jde o výzvu, která po prvním seznámení umožní plně si užít bohatství příběhu.
Velké rozčarování může přijít, pokud jste viděli netflixovou adaptaci nazvanou 3 Body Problem. Seriál sice přinesl na obrazovky základní dějové linky, ale jeho zjednodušení a ztráta hlubších vrstev příběhu znamenají, že z knihy nevycítíte tu pravou esenci. Postavy jsou plošnější, historický a filozofický kontext výrazně redukován a klíčové vědecké principy často přepracovány tak, aby oslovily širší publikum. Kniha je naopak intelektuální výzvou, která vás nejen baví, ale i nutí přemýšlet. Proto doporučuji, pokud vás seriál zaujal, sáhnout po knize – otevře vám dveře do mnohem hlubšího a komplexnějšího světa.
Problém tří těles je pouze první díl trilogie Vzpomínka na Zemi. Druhý díl, Temný les, rozšiřuje vesmír a přináší ještě napínavější děj s dalšími filozofickými otázkami o povaze civilizací a jejich přežití. Závěrečný díl, Konec smrti, pak graduje do monumentálního finále, které rozebírá osud lidstva i celého vesmíru s nebývalou šíří a hloubkou. Každý díl stojí za to, ale dohromady tvoří nesmírně silný a jedinečný příběh.
Pokud tedy hledáte knihu, která vás nejen pobaví, ale i vyzve, inspiruje a donutí přehodnotit některé základní otázky o vesmíru a našem místě v něm, Problém tří těles je tou pravou volbou. Liu vytvořil dílo, které je nejen čínským literárním skvostem, ale i globálním fenoménem, který si zaslouží pozornost každého milovníka sci-fi.
zdroj:
Liu, Cch’-sin. Problém tří těles [三体, The Three-Body Problem]. Překlad Aleš Drobek. Vydání 2017, Host, 447 stran, pevná vazba s přebalem. ISBN 978-80-7577-061-5. Originál vydán 2008. Obálka: Andrej Nechaj, Stephan Martiniére. Jazyk vydání: český.
netflix.com