Hlavní obsah

Česko a EU: Hrob podnikání? Firmy prchají před dusivými daněmi a regulacemi do USA i Lucemburska

Foto: PIKANTNOSTI (nejen) SLAVNÝCH /chatgpt.com

Poslední zhasne

Vysoké daně, byrokracie a regulace dusí podnikání v EU. Firmy jako Safetica míří do USA, Wedos do Lucemburska. Evropský trh není jednotný, kapitál chybí. Jaké jsou důvody exodu firem a co s tím?

Článek

Evropská unie: Hrob podnikání? Firmy prchají před dusivými daněmi a regulacemi do USA!

Evropská unie se stává noční můrou pro podnikatele! Vysoké daně, přebujelá byrokracie a nesmyslné regulace dusí jakoukoli snahu o podnikání. Není divu, že firmy hromadně prchají za Atlantik, kde je čeká podnikatelský ráj!

Daně, kam se podíváš!

Podnikatelé v EU čelí neustálému zvyšování daní. V České republice vláda Petra Fialy nedávno zvýšila firemní daň na 21 % a živnostníkům vyměřila vyšší odvody. A to není vše! Od dubna mají firmy platit výrazně vyšší poplatky za veřejnoprávní televizi a rozhlas, a od července přispívat na důchody zaměstnanců pracujících v náročných podmínkách.

Byrokracie na každém kroku!

Evropská unie je proslulá svými nesmyslnými regulacemi, které komplikují život podnikatelům. Bývalá Podnikatelka roku Radka Prokopová uvedla, že byrokratická EU podnikání nepřeje. Překombinované zákony, složité účetní předpisy a dlouhé lhůty pro získání jakéhokoliv povolení ničí konkurenceschopnost evropských firem.

Příklady firem prchajících do USA

Není divu, že stále více podnikatelů hledá útočiště v USA, kde jsou daně nižší a byrokracie méně zatěžující. Jedním z příkladů je brněnská technologická firma Safetica, specializující se na ochranu firemních dat. Ta nedávno přesunula své sídlo do USA.

Miliardář Ondřej Tomek, majoritní vlastník Safeticy, k tomu na Facebooku napsal:

„U voleb bych rád volil ty, kteří odsud nebudou kapitál vyhánět, chtějí vládu práva, nepošlapávají menšinové akcionáře, neházejí regulace pod nohy, nechtějí rigidní státní správu z minulého století a ty, kteří chápou, že úspěšné státy rostou díky kapitálu a inovacím jejich podnikatelů.“
Ondřej Tomek

Dalším příkladem je jedna z největších hostingových společností v České republice, Wedos, která se rozhodla přesunout své sídlo do Lucemburska. Výkonný ředitel a akcionář Josef Grill uvedl, že se nechtějí budit s představou, že je někdo vyvlastní, a proto hledají stabilnější prostředí pro své podnikání.

Podobný odchod zvažují i další české firmy – mnoho startupů a technologických společností už rozjelo expanzi do USA nebo Velké Británie, kde mají lepší podmínky pro růst.

Nefunkční vnitřní trh a chybějící jednotný kapitálový trh

Evropská unie se často chlubí svým jednotným trhem, ale realita je jiná. Podnikatelé narážejí na rozdílné národní regulace, které komplikují expanzi do dalších členských států. Zatímco v USA mohou firmy snadno podnikat po celém kontinentu, v Evropě musí překonávat daňové, administrativní a právní překážky.

Dalším obrovským problémem je absence jednotného kapitálového trhu. V USA mohou firmy získat financování snadno díky silnému venture kapitálovému trhu a burzám. V Evropě je ale situace jiná – podnikatelé jsou často odkázáni na bankovní půjčky s přísnými podmínkami, což omezuje růst inovativních firem.

Co s tím dělat? Pár tipů pro EU

  1. Snížit daňové zatížení: Evropské státy by měly přehodnotit své daňové politiky a snížit daně pro firmy i živnostníky, aby podpořily podnikatelské prostředí.
  2. Omezit byrokracii: Zjednodušení administrativních procesů a odstranění zbytečných regulací by usnadnilo podnikání a zvýšilo konkurenceschopnost evropských firem.
  3. Vytvořit jednotný kapitálový trh: EU by měla pracovat na vytvoření skutečně jednotného kapitálového trhu, který by firmám umožnil snadnější přístup k financování napříč členskými státy.
  4. Harmonizovat regulace: Sjednocení pravidel a standardů napříč EU by usnadnilo expanzi firem do dalších členských států a posílilo vnitřní trh.
  5. Podpora inovací: Investice do výzkumu a vývoje a podpora inovativních projektů by mohly zvýšit atraktivitu EU pro podnikatele a zabránit odlivu talentů do USA.

Závěr

Evropská unie svými politikami a regulacemi odrazuje podnikatele a ničí podnikatelské prostředí. Pokud se situace nezmění, hrozí, že EU přijde o své největší talenty a inovátory, kteří najdou lepší podmínky jinde.

Zdroj:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz