Hlavní obsah
Právo a státní správa

Exekuce kvůli bývalé manželce: Jak jsem přišel o svůj majetek a co s tím dělat

Foto: PIKANTNOSTI (nejen) SLAVNÝCH /chatgpt.com

Když klepe exekutor.

Když se moje bývalá manželka odstěhovala, netušil jsem, že mě její dluhy dostihnou i po letech. Kvůli tomu, že si u mě nechala trvalý pobyt, mi exekutoři zabavili majetek a já teď musím dokazovat, že mi věci opravdu patří. Jak se bránit?

Článek

Když se moje manželství rozpadlo, nikdy by mě nenapadlo, že mě bývalá manželka bude pronásledovat i po letech. Ne doslova, ale přes exekutory, kteří mi nedávno zaklepali na dveře a začali zabavovat můj majetek. Důvod? Má stále trvalý pobyt v mém bytě, který opustila už dávno, a kvůli jejím dluhům jsem se dostal do problémů, které jsem ani nezavinil.

Tento článek píšu jako varování a zároveň jako sdílení zkušeností, abyste věděli, jak se bránit, pokud byste se ocitli v podobné situaci.

Jak to všechno začalo

Před několika lety jsme se rozvedli. Ona se odstěhovala a já si myslel, že tím to končí. Bohužel, trvalý pobyt si u mě nikdy neodhlásila. Nevěnoval jsem tomu pozornost – koneckonců, trvalý pobyt je jen adresa, říkal jsem si. Velká chyba.

Před pár týdny zazvonili exekutoři. Myslel jsem, že je to nějaký omyl, ale ukázalo se, že moje bývalá nasekala dluhy, které už nejsou schopni vymáhat od ní. A protože má oficiálně stále trvalé bydliště u mě, automaticky předpokládají, že její majetek se nachází na této adrese. A tak začali zabavovat nábytek, elektroniku, dokonce i věci mého syna.

Proč exekutoři jednají takhle?

Exekutoři nemají povinnost zjišťovat, komu majetek skutečně patří. Pokud mají podezření, že by se na adrese mohl nacházet majetek dlužníka, mají právo ho zabavit. V praxi to znamená, že pokud si někdo ponechá trvalý pobyt na vaší adrese, můžete za jeho dluhy platit vy – minimálně v podobě zabaveného majetku.

Jak jsem se bránil

Začal jsem složitý proces dokazování, že veškeré věci v bytě patří mně a ne mé bývalé manželce. A nebylo to snadné. Když se exekutoři vrátí, už je pozdě začít hledat účtenky. Musel jsem se obrátit na právníka, projít všechny doklady, kontaktovat prodejce a dokazovat, že dané věci jsem si koupil já, někdy před lety. Například pračka, kterou jsem měl už 8 let, byla problém – účtenku jsem samozřejmě dávno neměl.

Co s tím?

Z vlastní zkušenosti vám můžu dát několik rad, jak se podobné situaci vyhnout nebo jak se jí bránit:

  1. Zkontrolujte trvalý pobyt svých bývalých partnerů
    Pokud někdo, kdo už u vás nebydlí, má stále trvalý pobyt na vaší adrese, požádejte ho, aby si ho co nejdříve změnil. Pokud to neudělá dobrovolně, můžete podat návrh na úřad a požádat o jeho zrušení. K tomu ale budete potřebovat důkazy, že osoba tam skutečně nežije (například svědectví sousedů, poštovní doručovací záznamy apod.).
  2. Mějte důkazy o vlastnictví svého majetku
    Udržujte si účtenky, faktury a další doklady o tom, že jste dané věci koupili vy. Pokud kupujete něco dražšího, uložte si doklady třeba do cloudu, kde se neztratí.
  3. Zvažte právní pomoc
    Pokud už exekutoři přijdou, obraťte se na právníka co nejdříve. Může vám pomoci podat návrh na vyškrtnutí věcí ze soupisu majetku. Tím dokážete, že věci patří vám a ne dlužníkovi.
  4. Předcházejte problémům
    Pokud víte, že někdo ve vašem okolí má finanční problémy, buďte opatrní. Nechte si například podepsat dokument, že jejich věci se nenacházejí na vaší adrese.

Poučení na závěr

Tahle zkušenost mě naučila, že trvalý pobyt není jen formalita, jak jsem si dřív myslel. V dnešní době, kdy může dluh kohokoli ohrozit majetek druhých, je důležité chránit se předem. Doufám, že můj příběh poslouží jako varování i pro vás. Nepodceňujte právní věci, i když se zdají jako maličkosti. Mohly by vás stát víc, než si dokážete představit.

Tak tomu se říká vytáhnout si černého Petra. Držíme čtenáři palce, ať se nakonec vše v dobré obrátí.

Máte i Vy životní příběh napište a dejte nám like na instagramu zde.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz