Hlavní obsah
Názory a úvahy

Kilogram vánočního cukroví za tisíc korun? To si radši rozkrájím tatranku

Foto: Pixabay

Pečení cukroví

Ceny potravin neklesají. Spíše naopak. I proto si mnoho lidí peče vánoční cukroví doma. Někteří ho pak i prodávají a trochu si tak přivydělají. Třeba k důchodu. Ovšem kilogram vánočního cukroví za tisíc korun? To je možná už opravdu hodně.

Článek

Máte chuť si letos upéct vánoční cukroví? Jestli jste ještě nezačali, tak možná ani nevíte, že za suroviny necháte u pokladny pěkný „balík“. A to doslova. Podíval jsem se na webové stránky online prodejce potravin, a na cukroví mě tak trochu přešla chuť. Kdyby nešlo o Vánoce, tak bych si snad raději nakrájel na kostičky tatranku. Posuďte sami:

Vanilka za 45 tisíc korun/kg

Například strouhaný kokos v bio kvalitě stojí 240,-Kč/kilogram, máslo (84 %) 300,-Kč/kilogram, pšeničná mouka přijde na cca 30,-Kč za kilogram, 3 gramy vanilkového lusku stojí 135,-Kč, což znamená, že kilogram by přišel na závratných 45 tisíc korun. Lískové ořechy přijdou na 500,-Kč/kg a zlaté rozinky potom na 279,-Kč/kg. Jistě, dají se koupit rozhodně levnější suroviny. Nakonec, svíčkovou si také můžete dát se sekanou, ale není to prostě ono. A upřímně – cukroví z principu nemá být hlavní jídlo, kterým se cpeme od rána do večera. Je to laskomina, které bychom si měli dát pouze pár kvalitních kousků. K tomu kvalitní čaj, nebo skvělá káva, sklenka portského a chuťový zážitek bude jedinečný.

I „obyčejné“ je drahé

Nám se ale nechtělo utrácet takové peníze za suroviny a ještě trávit čas pečením. Na internetu je hodně nabídek na upečení cukroví, tak proč to nevyužít. Jenže ouha, překvapení. Ceny cukroví pochopitelně reflektují nejen ceny surovin, ale také energií a práce toho, kdo vánoční cukroví vyrábí. Kilogram kvalitního cukroví tak u některých prodejců stojí klidně i téměř 1.300,-Kč (Královská kolekce). Kdo se spokojí s „obyčejným“ lineckým a rohlíčky, utratí za kilogram cukroví 780,-Kč. I to mi ale přijde hodně.

Kvalita, nikoliv kvantita

Nakonec jsme ale zvolili zlatou střední cestu a koupili 2 kg cukroví po tisícovce. Upéct ho doma by asi přišlo levněji, ale nakonec jsme zvolili pohodlnější cestu. Sice to nebude o tom, že si sednu k Popelce s krabicí rohlíčků, ale zase na druhou stranu, letos si každý kousek opravdu vychutnám. Už se těším, až manželka dovolí otevřít krabici, připraví voňavý čaj a usedneme k nějaké pohádce.

A co vy? Pečete, nebo kupujete? A kolik je podle vás rozumná cena za kilogram cukroví?

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz