Hlavní obsah
Příroda a ekologie

Na českém venkově ožívá Leninova briketa i Ostravské torpédo

Foto: Pixabay

Topení

Sousede promiň, asi ti budu přes zimu smrdět pod nos, řekl mi nedávno přes plot soused. Do kotle prý bude házet vše, co hoří, včetně tzv. Leninových briket. Co to je? To nejhorší, co si dovedete představit.

Článek

Soused mi nedávno při povídání si přes plot férově přiznal, že letos bude do kamen dávat vše, co hoří. Včetně tzv. „Leninových briket“. Zima, která aktuálně přichází, podle něj pravděpodobně mnoho českých domácností přinutí vrátit se k metodám vytápění, o kterých jsme si mysleli, že už dávno patří minulosti. Ekologie prý půjde stranou. Radost z toho tedy rozhodně nemám. Tím spíše, když jsem si zjistil, co to zmíněné Leninovy brikety vlastně jsou.

Staré triky znovu na scéně: Domácí výroba briket z odpadu

Pamatujete si na doby, kdy komíny čoudily černým kouřem a každý zápach byl přirozeným doplňkem zimní atmosféry? Možná je to zpět. S návratem tuhých paliv do českých domácností roste i nostalgie po dávno zavržených „Leninových briketách“. Ty se vyráběly v igelitových sáčcích a plnily směsí pilin, vyjetého oleje a mouru, což je uhelný prach. Jakmile se tato směs ztvrdla, putovala přímo do kamen. Výsledek? Intenzivní teplo, ale i hustý černý dým plný škodlivých látek, který obklopil celý venkov. Někde se prý tomuto palivu říkalo „Ostravské torpédo“. Ať už brikety nebo torpédo, výsledek je stejný. Neskutečný zápach valící se z komínů.

Přímé riziko pro zdraví i komíny

Topení vším, co „jde dát do ohně“, navíc přináší kromě ekologických následků i reálné riziko požárů. Takové improvizované brikety a náhrady za kvalitní palivo zanášejí komíny mastným kouřem a sazemi, které mohou způsobit ucpání a přehřátí komínu. Dobrovolní hasiči varují, že to může vést až k požárům. Existují případy, kdy špatně udržovaný komín nebo kamna způsobily katastrofu. Přesto však řada lidí tvrdí, že riziko požáru ani případné pokuty neřeší. Riziko postihu je prý malé a primární je pro takové „topiče“ ně úspora za energie.

Český venkov se obrací ke starým zvykům

Realita je tedy taková, že se nad venkovem letos nejspíš opravdu bude zvedat štiplavý černý dým, který jsme na dlouhou dobu považovali za minulost. Domácnosti na venkově, které si před lety modernizovaly topné systémy, letos zažívají „kruté probuzení“. Aby ušetřily, vrací se k tuhým palivům, a to i za cenu znečištění ovzduší a rizika pro své okolí.

Je řešení na dosah?

Řešením by mohly být investice do obnovitelných zdrojů, jako jsou solární panely nebo tepelná čerpadla, stejně jako dlouhodobá podpora v podobě zateplování domů. Nicméně, tyto kroky jsou náročné a často nákladné, takže pro mnohé jsou letos utopií. Dnešní krize přináší pro mnohé nejen návrat ke starým metodám, ale i k těžkým rozhodnutím, která staví ekonomiku nad ekologii – a na venkově je zatím tato rovnováha téměř nemožná.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz