Hlavní obsah
Krása a móda

Neřešil jsem kolečko a čtvereček a přišel o mikinu za 30 tisíc

Foto: Pisalek 00 (Vlastní dílo)

Praní

Pokud kupujete drahé oblečení, určitě řešíte, jak ho prát. S větší špínou je dobré zajít do profesionální čistírny, ale co dělat s klasickým opotřebením? Rozhodně nepodceňovat visačky.

Článek

Nějaký dražší kousek oblečení má doma určitě asi každý. Někdo značkový šátek, jiný třeba svetr, bundu, nebo luxusní džíny. A protože každé praní je k oblečení nešetrné, je důležité vědět, jak o takové kousky pečovat. Není to nic složitého, ale chybu udělá občas každý. U takového oblečení však podobná chyba může přijít i na desítky tisíc korun. A přesně to se mi stalo. Dal jsem totiž do sušičky, navíc asi ne příliš kvalitní, mikinu, za kterou jsem utratil 1.250,- eur. Po dvou hodinách sušení jsem vyndal jenom horký hadrový žmolek. Mikina totiž do sušičky vůbec nesměla. Jenže mě vůbec nenapadlo zjišťovat, co znamená přeškrtnutý symbol kolečka ve čtverečku na visačce. Jak tedy o prádlo pečovat?

Přečtěte si štítky s informacemi o péči

Štítky s údaji o péči jsou nejlepším zdrojem informací, pokud jde o pokyny k praní vašeho oblečení. Před praním jakéhokoliv oděvu proto věnujte chvíli pečlivému přečtení a pochopení štítku s údaji o péči. Na štítku najdete konkrétní pokyny týkající se teploty vody, pracího cyklu, způsobu sušení a případných zvláštních požadavků pro danou tkaninu.

Praní

Jako první rozdělte oblečení podle barvy, a to na bílé, barevné a tmavé. Praní tmavých oděvů se světlými může vést k zašednutí, nebo dokonce obarvení vašeho oblečení. Dále zvolte vhodnou teplotu vody podle pokynů na štítku s údaji o péči. Obecně je však vhodné designové oblečení prát na maximálně 30 stupňů. Po zvolení této teploty je dobré se zaměřit na prací cyklus. U většiny luxusních značek je na štítku napsáno, že by se prádlo mělo prát pouze na ruční praní. V praxi je to však nesmysl, protože jemný cyklus přidá do pračky velké množství vody a pokud perete menší množství oblečení, sušili byste následně prádlo dva dny. Prací program by však měl být šetrný, a to proto, abyste minimalizovali riziko poškození. Pro klasické zašpinění stačí zvolit program „syntetika“, který přidá do bubnu pračky více vody, ale ne tolik, jako kdybyste zvolili program na jemné prádlo. Co se ale určitě vyplatí používat, je šetrný prací prostředek. Na trhu je již velké množství firem, které tyto prací gely prodávají. Abyste oblečení ještě více ochránili, obraťte ho před vložením do pračky naruby.

Sušení

Pokud jde o sušení drahého oblečení, je sušení na vzduchu často tou nejbezpečnější volbou. Zavěste oděvy na věšák, nebo je položte rovně na čistý povrch mimo dosah přímého slunečního světla. Je ale pravda, že pokud budete prát větší množství oblečení, není tato varianta úplně ideální, protože budete mít oblečení rozvěšené po celém bytě a bude dlouhou dobu schnout. Pokud raději používáte sušičku, zvolte nejnižší stupeň teploty, nebo jemný cyklus, abyste zabránili srážení a vyblednutí tkaniny. V tomto případě se rozhodně vyplatí na sušičce nešetřit.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz