Hlavní obsah
Názory a úvahy

V důchodu nechci žebrat. Končím s OSVČ a půjdu na pracák. A nejsem asi sám

Foto: Jan Smékal

Peníze

Po zjištění, jaký budu mít důchod jsem se rozhodl, že se živností skončím. Půjdu na pracovní úřad, budu brát dávky a tu a tam si „střihnu“ nějaký melouch. Budu na tom mnohem lépe.

Článek

Přes 30 let předělávám koupelny, opravuji protékající záchody a kapající kohoutky. Ačkoliv celou dobu řádně platím všechny daně a odvody, hrozím se toho, jaký důchod mi na stáří stát vypočítá. S živností asi tedy skončím a budu „melouchařit“. Proč?

Všechno si obstarávám sám

Provozuji malou firmu na přestavbu koupelen. Sám si sháním zakázky, vedu účetnictví, když jedu na dovolenou, nikdo mi ji neproplatí. Nedostávám žádné stravenky, služební auto, vstup do fitcentra ani mobilní telefon. A i když byly někdy zlé časy, například během covidu, nezatěžoval jsem stát tím, že bych se přihlásil na pracovním úřadě a žádal podporu v nezaměstnanosti. Řádně odvádím DPH, platby sociálního i zdravotního pojištění, daně mám vždy v pořádku. Přesto jsem se rozhodl, že letos s podnikáním asi skončím.

Měsíčně odvádím skoro 13 tisíc korun

Ubývají zakázky, lidé začínají šetřit, ale to by nevadilo, tak to prostě v našem byznysu chodí. Jenže opět se zvyšují zálohy na zdravotní pojištění, zálohy na sociální pojištění, má se snižovat daňový paušál pro odpočet a do toho ještě slyším od vlády, že živnostníci budou mít nízké důchody, protože málo platí do rozpočtu. Přitom jenom na sociálním a zdravotním pojištění odvádím měsíčně skoro 13 tisíc korun.

Lépe tady asi nebude

Dovolenou mi ale nikdo neproplatí, zakázky si sháním sám, účetnictví si dělám sám, do toho stovky hodin ročně administrativní práce s vyplňováním různých dokladů pro státní správu, kontrolní hlášení DPH, povinné zřizování datové schránky, atd. Je mi skoro šedesát a vypadá to, že lépe tady asi už nebude. Tak si zruším živnost, půjdu na pracák a budu dělat melouchy. Na stáří mi tak snad zbyde víc peněz.

Živnostníci to skutečně nemají u nás jednoduché. I přes skutečnost, že výše minimálních záloh pojistného na zdravotní pojištění OSVČ je 2.968,- korun a záloha na sociální zabezpečení potom 3.852,- korun, tedy celkem 6.820,- korun, ať vydělávají, nebo ne, žádná zářná důchodová jistota je pravděpodobně nečeká. A to se projevuje i v počtu zrušených živností.

Podnikání jako nekalá činnost?

Podle mě si navíc velká část společnosti spojuje podnikání s nějakou nekalou činností. Kdykoliv čtu nějaký článek o živnostnících, tak se pod článkem rozjede diskuze, že živnostníci žijí na úkor normálních zaměstnanců, kteří platí na odvodech mnohem více. Možná platí. Ale mají zaplacenou třeba dovolenou. To je hned 25 dní v roce, které já zaplacené nemám. Tak když jim živnostníci tolik vadí, to jsem zvědav, kdo jim bude ty kapající kohoutky opravovat. Podle mě by se měl každý starat především sám o sebe. Nečekat, co jim zařídí stát a hlavně nepočítat peníze druhých.

Jaký názor máte na zdanění živnostníků a výši jejich odvodů do systémů sociálního a zdravotního prostředí v kontextu výše důchodu, kterou jim stát vypočte?

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reakce na článek

  • Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

    Související témata:

    Sdílejte s lidmi své příběhy

    Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz