Hlavní obsah
Lidé a společnost

Smrt jako z hororu: Muže zabila magnetická rezonance. Případ připomíná scénu z Final Destination

Foto: Pisuclanky

Foto: https://dreamina.capcut.com

Když 61letý Američan vešel do místnosti s aktivním přístrojem magnetické rezonance a kolem krku měl masivní kovový řetěz, netušil, že právě učinil poslední krok svého života.

Článek

Byl totiž doslova vcucnut dovnitř, magnetickou silou přitažen k zařízení, které se používá pro lékařskou diagnostiku. Utrpěl smrtelná poranění, kterým později v nemocnici podlehl. Tato děsivá nehoda se stala ve zdravotnickém zařízení v obci Westbury ve státě New York a její okolnosti nyní vyšetřuje policie. I když se to může zdát jako bizarní souhra náhod, podobně šokující smrt už jsme mohli dříve vidět – na filmovém plátně.

Fanoušci hororové série Final Destination si jistě vzpomenou na scénu z pátého dílu, kde postava podstupuje vyšetření magnetickou rezonancí a kvůli neodstraněnému kovovému předmětu dojde k tragédii. Přístroj se roztřepe, neovladatelně přitáhne kov, a výsledkem je smrt. Při sledování takové scény si divák obvykle řekne, že jde o filmovou nadsázku. Jenže realita je mnohdy ještě drsnější.

Scénáristé Final Destination byli často inspirováni reálnými událostmi – ať už případy bizarních nehod, nebo technických selhání, které vedly ke ztrátě lidského života. Série je založena na myšlence neodvratného osudu, kde smrt přichází rafinovaně, ve vlně souvisejících událostí, a je neúprosná k těm, kdo „unikli“ svému konci. Vývoj těchto scén čerpá nejen z fantazie, ale i z archivních záznamů, policejních zpráv a lékařských případů. Nejde tedy o čisté fikce, ale o extrémní ztvárnění situací, které se reálně mohou stát – a někdy skutečně staly.

Magnetická rezonance (MRI) patří mezi nejmodernější a nejefektivnější metody zobrazování vnitřních struktur těla. Zároveň však skrývá vážná rizika – především kvůli mimořádně silnému magnetickému poli. Už několikrát v minulosti došlo k tragédiím, kdy pacienti nebo personál opomněli sundat kovové předměty. Byly zaznamenány případy, kdy do přístroje vletěla kyslíková bomba, nůžky, nebo dokonce invalidní vozík. Síla magnetu bývá totiž až 60 000krát silnější než zemská gravitace.

Případ z Westbury opět připomíná, že pokyny lékařského personálu nejsou formalitou. Kov v blízkosti MRI je nebezpečný a může zabíjet. Muž, který vešel do místnosti s velkým kovovým řetězem, pravděpodobně ignoroval varování nebo si nebyl vědom zapnutého přístroje. Policie uvedla, že vstoupil bez povolení a nečekaně. A právě tento okamžik rozhodl o jeho osudu.

Podobné tragédie nabourávají představu, že moderní technologie jsou vždy bezpečné. Pokud se kombinují se špatnou lidskou volbou, výsledkem může být doslova filmová smrt. A právě to dělá sérii Final Destination tak mrazivou – ne proto, že ukazuje fantazii, ale protože se dotýká možnosti, že se něco podobného může stát i nám.

Když se horor stane realitou, zbývá jen doufat, že lidé budou vůči rizikům obezřetnější. Filmy jako Final Destination pak přestanou být brány jen jako zábava, ale také jako nečekané varování.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:
Nezvratný osud

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz