Článek
O tom, zda selhala americká demokracie anebo jenom americký volič, se bude ještě dlouho diskutovat. Navzdory obrovskému vzepjetí všech, kterým záleží na demokracii, navzdory obrovskému úsilí všech médií i navzdory tomu, že přední američtí podnikatelé neváhali investovat do záchrany demokracie obrovské peníze, se nepodařilo demokracii ochránit před brutálním nájezdem populismu.
Pojďme se podívat na jedenáct důvodů, které přivedly Donalda Trumpa do Bílého domu.
1. Lhaní
Donald Trump sliboval voličům něco, co nemůže splnit. Otevřeně lhal o tom, že má recept na problémy, se kterými se Amerika i svět potýkají. Seriózním médiím ani factcheckerům, kteří na to neustále upozorňovali, nebyla věnována pozornost.
2. Rasismus
Ve značné části americké společnosti stále přežívá hluboce zakořeněný rasismus. Kamala Harrisová neuspěla prostě proto, že není bílá.
3. Antifeminismus
Podobné jako u bodu 2. Kamalu Harrisovou spousta voličů odmítala prostě jen proto, že je žena. Navíc žena nesmírně chytrá a ambiciózní, což průměrně nevzdělanému venkovanovi z amerického jihu bude vždycky vadit.
4. Nevděk
Hispánské i černošské obyvatelstvo zcela ignorovalo, co všechno pro ně politici ze strany Demokratů dělají. Zapomněli, u koho vždy měli zastání, kdo pro ně získával nejrůznější výhody, kdo je vždy bránil před diskriminací, kdo je dostal na vysoké školy. Je vyloženě absurdní, že v hojné míře volili Donalda Trumpa.
5. Cenzura v režii oligarchů
Sociální síť Twitter koupil výstřední miliardář Elon Musk, načež roztočil spirálu porušování všech principů demokracie a svobody. Dal prostor šiřitelům dezinformací a nenávisti, místo aby dostali výraznější prostor ochránci svobody a demokracie, jak je zvykem na jiných sociálních sítích či u dominantních internetových vyhledávačů.
6. Nevzdělanost
Nechci tvrdit, že je americká společnost nevzdělaná. Jen ta část, která zcela postrádá kritické myšlení a příliš nepřemýšlí nad tím, koho volí. Kdyby byly americké vysoké školy otevřeny všem zájemcům o vzdělání, byl by zde prostor, jak s těmito lidmi pracovat a jak jim vštěpit skutečné kritické myšlení a smysl pro hodnoty.
7. Ruský vliv
Není pochyb o tom, že výhra Donalda Trumpa se nesmírně hodí Rusku. To už dlouhá léta vyvíjí maximální úsilí, aby zasahovalo do voleb v celém demokratickém světě.
8. Zpátečnictví
Kdo volil Donalda Trumpa? Lidé, kteří odmítají myslet moderně a kteří se odmítají přizpůsobit novým výzvám současné společnosti. Rádi by vrátili něco, co už tu bylo. Tím se velice podobají voličům komunistů u nás.
9. Závist
Veškerá elita v USA (vzdělanci, herci, zpěváci, influenceři) se jednoznačně postavila za Kamalu Harrisovou. Jenže bez ohledu na to, že jde o populární osobnosti, zde hraje obrovskou roli závist. Neúspěšní lidé volící Donalda Trumpa této takřka globální elitě závidí její úspěch i její bohatství. A svou volbou chtějí tyto celebrity naštvat.
10. Málo času protikandidátky na kampaň
Kamala Harrisová vstoupila do voleb na poslední chvíli. Neměla tak možnost přesvědčit voliče o svých nezpochybnitelných kvalitách, inteligenci a vysokém morálním kreditu. Donald Trump jí navíc odepřel více televizních debat, kde by mohla dokázat, o kolik kvalitnější kandidátkou je.
11. Volební podvody
Není žádným tajemstvím, že Donald Trump a jeho štáb jsou schopni překročit všechny myslitelné hranice. Prosákly informace o tom, že některé volební automaty neměly jednoho z kandidátů hned na úvodní obrazovce, prosákla informace o tom, že v jednom státu přišlo velké množství neplatných korespondenčních hlasů, ale už se s tím nedalo nic dělat a nebylo možné je zrušit. Četl jsem i o případech, kdy volební automat nefungoval, jak má, a byla tam vysoká pravděpodobnost, že volič zvolí kandidáta, kterého volit nechce. Navíc americký volební systém postrádá kontrolu, leckde je možné volit bez prokázání totožnosti. A vezmeme-li v potaz, v jaké míře volili Trumpa Hispánci, je otázkou, jak velké množství těchto hlasů pochází od lidí, kteří vlastně v USA nemají volební právo.
Bez ohledu na výše uvedené, Donald Trump byl zvolen prezidentem USA. Ať už k Evropě zaujme jakýkoli vztah, my máme jistotu, že jsme pevnou součástí silného celku, kterým je Evropská unie. A to je zárukou toho, že naši cestu za lepší budoucností neovlivní ani sebevětší otřesy v USA.