Hlavní obsah
Názory a úvahy

Skončí konečně diskriminace fotbalisty Jakuba Jankta?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Pixabay.com
14. 2. 12:00

Fotbalista Jakub Jankto učinil veřejné prohlášení, ve kterém oznámil, že je gay. A řada událostí díky tomu konečně začala dávat smysl.

Článek

Jakub Jankto je už nějakou dobu nejlepším českým fotbalistou. Je šikovný, rychlý, skromný, čestný, spravedlivý a svým morálním charakterem převyšuje všechny ostatní kopálisty. Proto si mnoho fanoušků dlouhodobě kladlo otázku, jak je možné, že nedělá kapitána naší reprezentace. Ba dokonce nedělá kapitána ani v pražské Spartě, za kterou nastupuje v naší lize.

Mohla za to jeho sexuální orientace. Všudypřítomné předsudky bránily tomu, aby jeho fotbalové umění i jeho morální kvality byly náležitě oceněny. Naopak byl nucen stěhovat se z jednoho klubu do druhého, aniž bychom věděli, že za tím stojí homofobie trenérů, manažerů i samotných fanoušků.

Věřím, že po provedeném prohlášení dokáže naše společnost tohoto fotbalistu ocenit. Že se mu dostane výsadního zacházení, kterým mu budou vynahrazena všechna příkoří, která dosud musel zažívat. A jakkoli nejsem výrazným příznivcem sportu, který často bývá záminkou k nacionalistickým záchvěvům v myslích jednodušších fanoušků, jsem hrdý, že kapitánem naší reprezentace bude právě taková osobnost.

Tím by ale boj za více tolerance, diverzity a ochrany menšin ve fotbale neměl skončit. Každý klub by měl dokázat, že má v boji za tyto hodnoty jasno a dát najevo, že i za něj hrají hráči patřící k sexuálním menšinám. Pak bude i svět fotbalu v pořádku.

Reklama

Související témata:
Mistrovství Evropy ve fotbale
Česká asociace fotbalových hráčů (ČAFH)
Českomoravský fotbalový svaz (ČMFS)
Fotbalová asociace ČR (FAČR)
Ligová fotbalová asociace (LFA)
Fotbalisté
Fotbalistky
Česká fotbalová reprezentace
Malý fotbal
Mezinárodní federace fotbalových historiků a statistiků (IFFHS)
Česká fotbalová liga (ČFL)
Fotbalista roku
Top 50 českého fotbalu
Tomáš Rosický
Jakub Jankto

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz