Článek
Nejprve zjištěné výsledky:
Stresory, se kterými se studenti potýkají nejvíce:
57 % Potíže se zvládnutím učiva
47 % Tlak na dobré výsledky
46 % Obavy o peníze
41 % Sladění školních a pracovních povinností
27 % Sladění školních a rodinných povinností
26 % Tlak na nalezení práce
Musím se přiznat, že už dlouho pro mě nebyly výsledky žádného výzkumu tak velkým zklamáním jako právě v tomto případě. Mohu bez nadsázky říci, že doslova otřásly mou důvěrou v mladé lidi.
Patřím k těm, kteří vždy věřili, že mladá generace už nebude zatížena přízemními potřebami a materialismem a její priority budou dány úplně jinými hodnotami než priority generací, které vyrůstaly v nekontrolovaně bujícím kapitalismu (západní země) nebo plánovaném hospodářství zaměřeném na průmysl, spotřebu, smrádek a teploučko (střední a východní Evropa). Naší společností každopádně otřásají zásadnější problémy, než je nedostatek peněz, rodinné povinnosti nebo obava z nalezení či ztráty zaměstnání. Máme tady klimatickou změnu, kdy stojíme 7 let od naprosté katastrofy. Máme tady vzestup extremistických ideologií, které polévají živou vodou rasismus a xenofobii. Kde však tyto problémy v odpovědích naší mládeže nalézáme? Až někde pod šesti mnohem přízemnějšími problémy? Nebo ještě níže?
Co tedy na výsledky tohoto průzkumu říci? Snad jen to, že čekání na novou nezkaženou a lepší generaci, která nebude zatížena myšlením jejich rodičů, kteří svým důrazem na spotřebu a blahobyt zničily v minulých desetiletích naši planetu, se odkládá. Průšvih je však v tom, že už nemáme moc času.
Odkaz na původní článek o výzkumu: „Stres na vysoké je normální.“ Opomíjené duševní zdraví vysokoškoláků - Seznam Zprávy (seznamzpravy.cz)