Článek
Napravit svou pasivitu z předlistopadové doby, neutralizovat svůj podpis pod takzvanou Antichartou, dát najevo svou odvahu postavit se ještě dnes komunistům, vyjádřit své odhodlání bránit svobodu a demokracii, to všechno jsou důvody, které vedou známé osobnosti k zájmu připojit dodatečně svůj podpis pod Chartu 77.
„My umělci jsme měli ke svobodnému myšlení vždy blíže než zbytek populace. Při událostech v listopadu 1989 jsme byli v čele změn, mnohokrát jsme svou odpovědnost vůči svobodě a demokracii projevili i v minulých letech, kdy jsme podporovali demokratické strany a kandidáty do funkcí v čele státu. Přesto nám neustále předhazují podpisy Anticharty nebo účasti v normalizačních seriálech a pořadech,“ říká aktivista sdružující naše přední umělce a provozující facebookový profil Zasloužilí umělci liberálně demokratické fronty a pokračuje: „Tato stigmatizace musí skončit. A není vhodnější doba k podpisu Charty 77 než právě dnes, kdy u nás znovu stoupá vliv Ruska a demokraticky smýšlející lidé čelí agresivitě nevzdělaných dezolátů s komunistickým smýšlením. Podepsání Charty 77 je tak i dnes aktem nezpochybnitelné odvahy.“
Svůj záměr dodatečně podepsat Chartu 77 už vedle Zdeňka Svěráka a Jana Hrušínského projevili také Jiří Bartoška a Dagmar Havlová, připojit se ale chtějí i mladší umělci jako Jiří Mádl, Tomáš Klus, Aňa Geislerová, Tomáš Matonoha nebo Martha Issová.
Není žádným tajemstvím, že naši umělci měli protikomunistické smýšlení vždy, jen ho v dobách komunistických represí nemohli dávat najevo. Je načase, aby jim naše společnost splatila dluh, který vůči nim má, a začala vyjadřovat jejich demokratickému smýšlení úctu a respekt. Proto se domnívám, že by všem, kteří o to projeví zájem a kteří v nedávné době demokratické smýšlení prokázali, mělo být umožněno dodatečně svůj podpis pod Chartu 77 připojit.