Článek
Fondy investující do akcií z USA byly v mnoha posledních letech jednou z nejlepších možností jak výrazně zhodnotit své osobní finance. Do tohoto srovnání vstupuje 15 fondů. 9 z nich je vedených v USD, 3 v EUR a 3 v CZK. V případě fondů v CZK a EUR je zohledněn vliv kurzu podle údajů České národní banky. Jde o fondy z dílen například ČSOB, Raiffeisen či Amundi, ale také amerických gigantů BlackRock, Fidelity nebo Goldman Sachs. Výnosy za posledních 10 let se pohybují v širokém rozmezí, takže se vyplatí vědět, jaké fondy jsou nejlepší. Rozdíl je přes 100 % a to může pro někoho znamenat statisíce, pro jiného miliony. A to už investoři ve své peněžence a životním standardu pocítí.
Výnos za posledních 6 let (31.10.2018 - 31.10.2024)
Všech 15 fondů mezi sebou můžeme porovnat v horizontu maximálně 6 let, jelikož fond od Fidelity svou historií nesahá hlouběji. Výnos se pohyboval mezi 90,3 % a 136,64 %. Nejlepší fond tedy vydělal o polovinu víc než ten nejslabší. Mezi třemi nejhoršími jsou kromě fondu GIF Economic Scale US Equity od HSBC také bohužel dva fondy nabízené dvěma velkými českými bankami: ČSOB Akciový Amerika a Raiffeisen Fond amerických akcií. Pokud investujete do akcií z USA právě s těmito dvěma bankami, pak, na vašem místě, bychom vážně uvažovali nad změnou.
Výnos za posledních 8 let (31.10.2016 - 31.10.2014)
Z porovnání na takto dlouhém horizontu vypadl také fond od Raiffeisen. Výnos zbývajících 13 se pohyboval mezi 113,52 % a 220,97 %. Výnos nejlepšího byl tedy skoro dvojnásobný oproti nejslabšímu. Kromě fondu od HSBC byly mezi třemi nejhoršími bohužel opět fondy často nabízené dvěma českými bankami. ČSOB Akciový Amerika a Erste Responsible stock America (častý produkt na portfoliích klientů České spořitelny). Pokud začínáte uvažovat nad změnou, anebo chcete investovat s těmi nejlepšími, pak budeme rádi, když nás kontaktujete.
Výnos za posledních 10 let (31.10.2014 - 31.10.2024)
Kromě fondů od Fidelity a Raiffeisen vypadl ze srovnání také fond Allianz. Zbývajících 12 mělo výnos mezi 140,75 % a 247,94 %. Rozdíl tedy více než 100 %. Kvůli tolika penězům navíc se už vyplatí investování řešit. Mezi třemi nejhoršími je stále HSBC a bohužel také ČSOB. Nešťastnou trojici uzavírá U.S. Opportunities Fund od Franklin Templeton. Investovat s těmi nejlepšími se vyplatí a naší prací je vás s nimi seznámit a se vším kolem pomoci.
Shrnutí
Pokud použijeme stejný způsob bodování, který se využívá ve Formuli 1, a zároveň budeme hodnotit pouze fondy, které figurovaly ve všech třech srovnáních (6 let, 8 let, 10 let), pak nejhoršího výsledku dosáhly několikrát zmiňované fondy od ČSOB, HSBC a Franklin Templeton. Jestliže vás zajímá také to, které fondy byly naopak nejlepší, pak není nic jednoduššího než nás kontaktovat.