Článek
Když se řekne ručně dělaná krajka, většina z vás si asi jako první vzpomene na paličkování. Válec, na kterém jsou navěšeny někdy až stovky paliček a jejich překládáním nějakým zázrakem vzniká krajka.
Ale už jste slyšeli o frivolitkové krajce?
Frivolitková krajka byla velmi populární v 19. století a u dvora královny Viktorie. Můžete dokonce narazit na obrazy, zobrazující dámy, jak si krátí čas právě výrobou krajky pomocí člunku.
Na vytvoření krajky frivolitkovou technikou potřebujete buď jen speciální jehlu nebo člunek a trochu (nebo možná trochu víc) trpělivosti.
Krajka je tvořena pouze uzlíky. V jedné ruce držíte krajku a přízi, druhou provlékáte člunek tam a zpět a tím tvoříte pohyblivé uzlíky, které pak utáhnete buď do kruhu, nebo do přímé linie. A to je celé.
Zřejmá výhoda této metody je nenáročnost na prostor. Práci si můžete zabalit do drobné taštičky a frivolitkovat doslova kdekoli. Můžete krajku kdykoli odložit, protože samotné uzlíky se vám už nerozmotají a vrátit se k práci i po delší době.
Z menších věcí se nejčastěji dělají drobné ozdoby jako jsou vločky nebo zvonečky, z větších pak například záložky, ubrusy nebo ozdobné lemy.
V článku Jak na frivolitkovou krajku pro vás mám tipy, jak jsem se frivolitkovat naučila já.