Článek
Evropané se ptají: Proč se Rusové účastní voleb? Pokud jsou volby falšované a nikdo o tom nepochybuje, stejně jako nikdo nepochybuje, že Putin „zvítězí“, proč Rusové mimo Rusko jdou k volbám a podílejí se na legitimizaci Putina jako prezidenta?
Mezi představitele ruské liberální opozice nepanují ohledně účasti ve volbách v roce 2024 žádné neshody. Nikdo nenavrhuje strategii bojkotu. Debatuje se pouze o podpoře jiného kandidáta než Putina. Většina opozičních představitelů vyzývá voliče, aby hlasovali pro některého z náhodných kandidátů nebo zneplatnili svůj hlasovací lístek. Každá z těchto strategií totiž sníží procento hlasů, které získá Putin.
Tento názor tak či onak vyjádřili:
- Fond boje s korupcí, založený Alexejem Navalným
- Maxim Katz
- Michail Chodorkovskij
- Sergej Gurijev
- Jekatěrina Schulmannová
Ale proč hlasovat, když budou výsledky stejně zfalšované? Důvody jsou dva.
1. důvod – zviditelnit hromadné falšování
Přítomnost hlasů pro jiné kandidáty, neplatných hlasovacích lístků a lístků s Navalného jménem nutí členy volebních komisí k hromadnému falšování. Pozorovatelé monitorují volební místnosti a snaží se zajistit spravedlivý průběh voleb a sčítání hlasů. O falšování, jež bude pozorovateli zdokumentované a sdílené na sociálních sítích a v nezávislých médiích, budou existovat přesvědčivé důkazy v podobě fotografií a videozáznamů.
Stejně jako minulé volby bude většina občanů považovat i letošní volby za zločin proti vůli lidu. Strategie neúčasti ve volbách povede jen k tomu, že hlasovat budou pouze Putinovi příznivci. Strategie hlasování pro jakéhokoliv jiného kandidáta nebo zneplatnění hlasovacího lístku (což se rovná hlasování proti všem) však bude dokumentovat hromadné falšování a následně neuznání výsledku voleb. Medializace těchto porušení je nezbytná, jelikož poukazuje na chování Rusů ve volebních místnostech.
2. důvod - místo pro vyjádření protestu
Fyzická přítomnost ve volebních místnostech navazuje na sérii hromadných akcí, kterými Rusové vyjadřují svůj protest. Dlouhé fronty příznivců opozice byly v poslední době pozorovány během:
- sběru podpisů pro protiválečného kandidáta Borise Naděždina v lednu 2024,
- na pohřbu Alexeje Navalného 1. března 2024.
17. března ve 12:00 by se měla konat další podobná akce. Opozice (včetně Julije Navalné) si vybrala poslední den hlasování, aby demonstrovala jednotu lidí a nesouhlas s falšováním voleb, Putinovou politikou a válkou. Opozice tak vyhlásila hromadnou akci, která nevyžaduje koordinaci, ale ukáže při tom odpor Rusů.
V zahraničí se k akci „Poledne proti Putinovi“ přidává také hodně Rusů, aby na dálku vyjádřili symbolickou podporu svým spoluobčanům. V samotném Rusku policie již varovala, že shromáždění lidí v poledne 17. března budou považována za extremistickou činnost.
Fronty na ruských ambasádách se tak stávají flashmobem pro vyjádření podpory a soucitu těm, kteří se této akce zúčastní v Rusku. O falšování na ambasádách také nejsou žádné pochybnosti. Touha lidí napsat na volební lístek jméno Navalného nebo nadávky na ruskou vládu je pokračováním spontánních akcí po Navalného smrti přesně před měsícem, 16. února 2024. Ruské ambasády nejsou tak místem truchlení a soucitu; pro ruské emigranty jsou místem vyjádření hněvu a nesouhlasu.
Co jsem viděla v České republice
U ruské ambasády v České republice jsou stále dvě pietní místa za Navalného s fotografiemi, květinami a plakáty. Stojan „Vítejte v Rusku“ je potřísněn červenou barvou. Lidé, kteří se 15. března zúčastnili spontánních akcí na památku Alexeje Navalného, stojí u ruského velvyslanectví v dlouhé frontě, aby zneplatnili svůj volební lístek nebo volili někoho jiného než Putina. Někteří mají na sobě ukrajinské symboly nebo symboly ruské opozice, jiní drží plakáty věnované Navalnému. Nejedná se o podporu Putina nebo jeho legitimizaci, ale o pokračování hromadných akcí na památku Navalného, jehož Fond boje s korupcí, vedený Julijou Navalnou, vyzývá k protestnímu hlasování.
17. března ve 12:00 se v centru Prahy konalo opoziční shromáždění „Poledne proti Putinovi“. Lidé, kteří se této akce zúčastnili, podpořili odpor v Rusku a ukázali Čechům, že existují i Rusové, kteří jsou proti Putinovi a válce na Ukrajině.
Jak to celé dopadlo?
Tento článek byl napsán 15. března. Podle oficiálních výsledků Ústřední volební komise Ruska získal Putin ve volební místnosti na ruské ambasádě v Praze necelých 16 % hlasů. Bezmála 60 % získal kandidát za stranu Noví lidé Vladislav Davankov. 21 % volebních lístků bylo zneplatněno. Podle nezávislého exit pollu získal Putin v Praze ještě méně hlasů - jenom 4 %.
Po sečtení všech hlasů v Rusku a v zahraničí získal Putin podle oficiálních výsledků 87,28 % a očekávaně byl prohlášen za vítěze v těchto prezidentských volbách.