Článek
Zatímco v minulých desetiletích bylo běžné mít dvě nebo více dětí, dnes si mladé páry stále častěji kladou otázku: Máme na to? A odpověď často zní – ne.
Děti jako luxus?
S rostoucími cenami potravin, energií, nájmů a služeb se pro mnoho lidí stává představa založení rodiny těžko dosažitelným snem. Inflace v posledních letech dramaticky zvedla životní náklady, zatímco mzdy mnoha pracujících zůstávají na stejných nebo jen mírně vyšších úrovních. Mladé páry si tak dvakrát rozmyslí, než se rozhodnou mít dítě – nemluvě o dvou či více.
„Chtěli jsme s partnerem dítě, ale když jsme si spočítali náklady, odložili jsme to. Dítě si v dnešní době můžou dovolit snad jen bohatí,“ říká Petra, 29 let, z Brna.
Nejistota a obavy
Kromě ekonomických faktorů hraje velkou roli i obecná nejistota – válka na Ukrajině, změny klimatu, obavy z budoucnosti Evropy. Mnoho lidí přiznává, že v dnešním světě nechtějí přivádět dítě do nejistoty a stresu.
Klesající čísla, rostoucí problém
Statistiky mluví jasně – porodnost v Česku klesá už několik let v řadě a prognózy nejsou optimistické. Pokud se trend nezmění, bude mít země v budoucnu nedostatek pracovních sil, vyšší tlak na důchodový systém a stále více starších obyvatel na úkor mladých.
Co může pomoct?
Odborníci upozorňují, že samotné finanční příspěvky nestačí. Rodiny potřebují celkovou jistotu – dostupné bydlení, kvalitní školky, stabilní práci a důvěru v budoucnost.
„Nejde jen o peníze. Lidé potřebují věřit, že jejich děti budou mít kde žít, studovat a pracovat. Pokud tu jistotu nemají, odkládají rodičovství,“ říká sociolog Daniel Prokop.
Porodnost není jen číslo – je to zrcadlo toho, jak se lidé cítí. A pokud se něco nezmění, můžeme čelit ne jen demografické, ale i společenské krizi.