Článek
Na každého z nás občas padne splín, smutek, vyčerpání, „depka“. Někdy trvá pár hodin, jindy několik dní. Jak ale odlišit takový běžný splín od skutečné deprese?
Na začátek je důležité si říct, že deprese je velmi závažné onemocnění, které může skončit dokonanou sebevraždou. A proto není dobré ji podceňovat. Zároveň je ale opředena celou řadou mýtů a zpočátku může být těžké ji rozpoznat.
Mnoho lidí považuje příznaky deprese za svoje selhání, stydí se za ně a snaží se s nimi bojovat sami. Včasné vyhledání odborné pomoci ale může být doslova život zachraňující.
Jaké jsou varovné signály, při kterých je potřeba zpozornět a zamyslet se, jestli netrpíte depresí vy, nebo někdo z vašich blízkých?
Pokles energie: „Poslední dobou jsem nějakej línej, nemám do ničeho chuť.“
Ztráta zájmů, snížená schopnost prožít radost: „Věci, které mě dřív těšily, už mě nebaví.“
Poruchy spánku: „Spím hrozně neklidně, ráno se budím šíleně brzo a už nemůžu usnout“, nebo naopak „Pořád bych jen spala, chci si zalézt do postele a nic nedělat.“
Změna chuti k jídlu: „Nemám vůbec hlad, nic mi nechutná.“ „Přejídám se, pořád mám chuť na nezdravé věci.“
Sebeobviňování, výčitky: „Jsem marná, neschopná, a přitom jsou lidi, kteří jsou na tom mnohem hůř než já a zvládají to mnohem líp.“
Černé myšlenky, které můžou vést k sebevražedným ideacím nebo tendencím: „Pro všechny by bylo jednodušší, kdybych tady nebyl.“, „Kéž bych se nikdy nenarodil.“, „Život nestojí za nic.“
Zvýšená dráždivost, napětí: „Poslední dobou jsem nějaká podrážděná, hrozně rychle mě něco rozladí nebo naštve.“
Poruchy koncentrace: „Nedokážu se soustředit na práci, rychle zapomínám.“
Deprese se může projevovat i tělesně - časté příznaky jsou třeba bolest hlavy, zácpa nebo průjem, pocity bušení srdce.
Jedním z diagnostických kritérií deprese je doba trvání. Pokud podobný stav trvá déle než dva týdny, neváhejte a vyhledejte odbornou pomoc. Psychiatr, psycholog nebo psychoterapeut zhodnotí závažnost obtíží a podle toho stanoví i vhodnou terapii. Obtíže je také možné probrat s praktickým lékařem.
Člověk, který depresivní epizodou právě prochází, může mít pocit, že už nikdy nebude šťastný. Deprese ale není stav, na který bychom si měli zvyknou. Je to nemoc, která se dá léčit a nemusí se opakovat.
Seznam pramenů: Dušek Karel, Večeřová-Procházková Alena, Diagnostika a terapie duševních poruch, 2. přepracované vydání. Praha, 2015, Grada Publishing
Höschl C., Libiger J., Švestka J., Psychiatrie (II. doplněné a opravené vydání). Praha, 2004, Tigis
Hammar A, Ardal G. Cognitive functioning in major depression-a summary. Frontiers in Human Neuroscience 2009; 3: 1–7