Hlavní obsah
Příroda a ekologie

Šest psychologických reakcí na změnu klimatu. Která je ta vaše?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Purple Mag/Stable Difusion
4. 11. 11:33

Pokud jde o změnu klimatu, má se povětšinou za to, že se lidé dělí na dvě skupiny: buď věříte, že se děje, nebo jste popírači. Kategorií je ale mnohem víc.

Článek

Klimatoložka Katharine Hayhoe to vidí jinak. V rozhovoru pro podcast Světového ekonomického fóra v Davosu (Radio Davos) v epizodě s názvem Jak mluvit se skeptikem ohledně změny klimatu Hayhoeová říká, že označení „věřící“ a „popírač“ jsou příliš zjednodušující a že existuje celá škála názorů na změnu klimatu.

Místo dvou kategorií mluví o šesti kategoriích, které vytvořili výzkumníci z Programu pro komunikaci o klimatu na Yaleově univerzitě:

1. Alarmisté: Tito lidé věří, že ke změně klimatu dochází a že ji způsobuje lidská činnost. Podporují silná politická a sociální opatření k jejímu řešení.

2. Znepokojení: Jsou přesvědčeni, že klimatické změny jsou způsobeny lidmi, ale myslí si, že jejich důsledky jsou daleko v budoucnosti. Z tohoto důvodu ji jako problém upozaďují.

3. Opatrní: Tato skupina si na změnu klimatu teprve dělá názor. Mají otázky ohledně existence, příčin a důsledků měnícího se klimatu.

4. Odpojení: Tato skupina ví o globálním oteplování jen velmi málo a v médiích se s touto problematikou nesetkává.

5. Pochybující: Tato skupina lidí nevěří, že ke změně klimatu dochází nebo že je součástí normálního zemského cyklu, který představuje malé riziko. Hayhoeová říká, že tito lidé jsou často pochybovační, protože slyšeli, že řešení klimatické krize ohrožuje jejich identitu, jejich blahobyt a jejich ideologii.

6. Popírači: Většina členů této skupiny věří konspiračním teoriím, které naznačují, že globální oteplování je podvod. Nevidí žádnou hrozbu, protože prostě nevěří, že se klimatická krize děje.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz