Hlavní obsah
Psychologie

Biologické hodiny neexistují. Kde se bere pocit naléhavosti ke konci reprodukce?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Purple Mag/Bing AI
24. 10. 15:40

Muži mohou mít děti v jakémkoli věku. Ženy nejpozději do 50 let, ale od 35 let jim u lékařů zvoní hrana. V té době se zvyšuje tlak společnosti. Stihne to dítě? A chce to vůbec stihnout? Napětí stoupá.

Článek

Biologické hodiny, obecně chápané jako pocit naléhavosti vycházející z fyziologie ženy, když se blíží ke konci svého reprodukčního období, neexistují v té podobě, jak si ji většina lidí představuje.

„Z hlediska přírody by dávalo větší smysl, kdyby tento pocit naléhavosti ženy pociťovaly v době, kdy jsou nejplodnější a mohou porodit zdravé potomky. Tedy, když jsou mladé a plodné,“ říká psycholog Orion Tabaran.

Podle něj není logické, že ta náhlá potřeba mít dítě přichází až v období, kdy se možnost hladkého početí zdravého dítěte snižuje a zvyšuje se možnost komplikací. „To by bylo hloupé a příroda není hloupá,“ dodává Taraban.

Dotyčná naléhavost je tedy podle psychologa důsledkem spíše psychologických hodin než biologických. Kdyby biologické hodiny fungovaly - tak jak si to dosud všichni představovali - i ženy, které měly děti, když byly mladé, by tu samou silnou potřebu rodit pociťovaly, když jim je 36, 37, 38, 39 let a víc a to se většinou neděje.

Podle Tarabana jde tedy spíše o takzvané FOMO (z angl. Fear of missing out, česky strach ze zmeškání nebo strach, že o něco přijdeme). Bezdětná stárnoucí žena ví moc dobře, že její čas pro mateřství je omezený.

Rady tipu „měla jsi mít děti dřív“ ničemu nepomáhají. I samotná touha po dítěti je intimní záležitostí každé ženy. Společnost a lékaři mnohdy jednají necitlivě, což ke strachu, že něco nestihneme, jenom přispívá.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz