Hlavní obsah
Názory a úvahy

Čekání na Spasitele. Zachrání Vánoce obchodníkům spotřebitel Ježíšek?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Purple Mag/Bing AI
3. 11. 11:25

Jedna z věcí, která jde Čechům dobře, je šetření. Ale není se co divit. Články o tom, jak je špatně, se na nás valí ze všech stran. Obchodníci doufají, že alespoň na Vánoce si opět všichni dopřejí.

Článek

„Tuzemská ekonomika zůstává na hraně recese a jako jediná v EU ještě nedosáhla předpandemické úrovně HDP z konce roku 2019,“ řekl hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler pro Novinky.cz s tím, že jedním z nejvýznamnějších důvodů, proč se české ekonomice nedaří dosáhnout předcovidové úrovně, je výrazný propad spotřeby domácností.

Skoro jakoby politici a ekonomové říkali: „Vy jedny zlobivé domácnosti, proč víc neutrácíte? Ekonomika státu na vás stojí a vy neutrácíte.“

Jedním z důvodů, proč má český národ spořivé období, je také to, že si navzdory inflaci neumíme říct o přidání. Je nám to jaksi takové žinantní. Reálná mzda tak klesá už sedm čtvrtletí v kuse. Přistoupili jsme na „brutální pokles příjmů“, píše web Echo.24.

Objevují se také znepokojivé články o tom, jak se propadají tržby českých internetových obchodů. Češi prý nakupují už jen ve slevách. „Pokud je Česko v něčem evropským lídrem, jsou to slevy. Už dvě třetiny peněz, utracených za potraviny a drogerii, jsou z akcí,“ píše se v perexu ekonomického článku na webu Seznamzpravy.cz.

A tak se čeká na Vánoce, jestli zachrání české obchodníky a tedy ekonomiku jako takovou. O tom, v jaké krizi je například knižní trh, píše literární kritička Eva Klíčová a není to hezké čtení. Podle ní i knižní trh čeká na vánoční zázrak.

Tak Ježíšku, honem, honem, nakupuj, nebo to celé nedopadne dobře…

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz