Hlavní obsah
Psychologie a seberozvoj

Co je Šalamounův paradox a jak vás tajně sabotuje

Foto: Purple Mag/Bing AI

Vítejte v záhadném světě Šalamounova paradoxu, kde jsme všichni mistři v poskytování dobrých rad ostatním, ale když přijde na nás samotné, naše moudrost někam rychle zmizí.

Článek

Šalamounův paradox je psychologický jev, podle něhož lidé často poskytují lepší rady ostatním než sami sobě. „Lidé rozumněji uvažují o problémech jiných lidí než o svých vlastních,“ uvedl Igor Grossman, psycholog z University of Waterloo v Ontariu.

Tento paradox byl pojmenován po biblickém králi Šalamounovi, který byl známý svou moudrostí a schopností poskytovat rady, ale sobě moc poradit neuměl. Zdaleka v tom však nebyl sám.

Lépe a rozumněji totiž posuzujeme problémy, které vidíme z určité vzdálenosti. A jak se tedy můžete podívat na komplikovanou situaci jinýma očima? Zkuste si představit, že váš problém se odehrává ve filmu jiné osobě. Co byste jí poradili?

Podívat se na problém z perspektivy třetí osoby znamená, že se snažíte přistupovat k situaci nebo problému jako vnější pozorovatel, nikoli jako osoba, která je přímo zapojena do situace. Místo toho, abyste reagovali emocionálně nebo osobně, zkoumáte situaci z odstupu a snažíte se vidět celý obrázek.

Jde o zvážení faktů, dat a různých úhlů pohledu. Tento způsob uvažování pomáhá při řešení konfliktů, rozhodování i hledání optimálních řešení problémů.

Zkoumat problém z perspektivy třetí osoby také může pomoci lépe porozumět pohnutkám a chování lidí v určité situaci, což je obecně užitečné při komunikaci a mezilidských vztazích.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz