Článek
Co je největší chyba, když se řekne vedro a cestování? Myslet si, že horko je nebezpečné pouze v nejteplejší části dne. Je to častý omyl. Kdykoliv jste venku v horkém prostředí, jste potenciálně ohroženi, pokud nezmírníte možné nebezpečí.
Hlavní zdravotní rizika spojená s extrémním horkem jsou: úrazy způsobené horkem, mezi něž patří křeče z horka, vyčerpání a úpal, dehydratace a pochopitelně úžeh na slunci. K těmto rizikům může dojít kdykoli během dne v místech, kde je horko. Děti a starší lidé jsou k úpalu náchylnější než většina dospělých.
Jak se ochladit?
Je důležité znát prostředí, ve kterém se nacházíte, a podle toho přizpůsobit metody ochlazování. Ve vlhkém prostředí je ochlazování postříkání se vodou a pomocí vějířů méně účinné než přikládání chladných předmětů nebo vody přímo na pokožku - tedy obklady. Ovívání se a rozprašování vody tedy funguje jako ochlazovací prostředek účinněji v suchém prostředí.
V extrémním horku nebo při fyzické aktivitě zásadní také doplňování elektrolytů, které jsou dostupné v tabletách nebo speciálních nápojích. Kromě toho se snažte vyhnout limonádám s vysokým obsahem cukru a nápojům s kofeinem. Vyhýbání se alkoholu je snad už samozřejmostí. Než se vydáte do horka, nezapomeňte se hydratovat.
Nenoste příliš těsné oblečení
V horku se vyhněte se těsným a umělým materiálům na pokožce těla. Volné oblečení totiž umožňuje cirkulaci vzduchu kolem těla. Volte lehké tkaniny, které odvádějí vlhkost, abyste se při pocení ochlazovali. Skvělou volbou jsou látky z přírodních materiálů jako je len nebo bavlna.