Hlavní obsah
Seberozvoj

Jednoduché pravidlo 5 sekund. Trik, jak se zbavit pochybností a překonat se

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Purple Mag/Stable Diffusion
9. 11. 17:57

Klíč k úspěchu nespočívá jen v samotném činu, ale v tom, jak se dokážete přinutit k akci. Od úplně jiného života vás dělí pouhých pět vteřin.

Článek

Bývalá právnička a nyní známá autorka a podcasterka Mel Robbins vymyslela pravidlo pěti sekund. A ne, není to o tom, že když vám jídlo spadne na zem, tak pokud ho zvednete do pěti vteřin, tak se považuje za čisté :)

Všichni víme, že změny dost často bolí a do něčeho nového se nám nechce. A někdy ani do něčeho starého, co je třeba udělat. Někdy je to zkrátka velký boj. Jak se tedy překonat?

Rychlejší než váš mozek

Pokud máte záměr a chcete něco udělat, musíte se rozpohybovat do pěti sekund, jinak to váš mozek zabije,“ říká Robbins, která tento psychologický trik představila už na přednášce TEDx v San Franciscu v roce 2011.

Musíte tak nějak jednat rychleji než váš mozek. Váhání a pochyby jsou zabijákem akce. Jakmile se rozhodnete něco udělat, začněte odpočítávat od pěti k jedné. Možná bude i lepší, když si to řeknete nahlas:

5-4-3-2-1 a pusťte se do toho

Mozek se tak nestihne zaměřit na emočně negativní aspekty úkolu a nestihne předpovídat možné katastrofické scénáře. Když uděláte rychle malý krok, váš mozek nestihne nic namítat. Prostě proto, že jakmile se jednou rychle rozhodnete a konáte, vaše mysl začne hledat způsoby, jak to udělat.

Mel Robbins, jejíž kniha Pravidlo pěti vteřin vyšla i česky, ve své práci věnuje pozornost tomu, jak překonat strach a nejistotu a jak se vyrovnat s vnitřními překážkami, které nám brání dosáhnout svého potenciálu. Zdůrazňuje důležitost akce a posouvání se vpřed.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz